Senat wprowadził poprawki do noweli dotyczącej praw do lokali zastępczych, usuwając przepisy zakładające wydłużenie maksymalnie o 60 miesięcy przepisów dotyczących zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Celem nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego jest wydłużenie do 31 grudnia 2024 r. okresu, w którym – w przypadku wypowiedzenia najmu – gmina ma obowiązek zapewnienia najemcy lokalu zamiennego.
Za nowelą z poprawkami głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Senat usunął z noweli przepisy, wprowadzone w trakcie drugiego czytania, a dotyczące wydłużenie mocy obowiązującej przepisów dot. zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, tj. rozporządzeń określających:
– warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
– szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego,
– warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych.
W trakcie debaty wskazywano, że przepisy te nie miały bezpośredniego związku z ustawą.
Celem noweli było zapewnienie najemcom prawa do lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki w związku z koniecznością remontu lub rozbiórki budynku, który wymaga opróżnienia. Obowiązek ten spoczywa na właściwej gminie. Dotychczasowe przepisy wyznaczały datę 31 grudnia 2021 r. jako graniczną dla stosowania tego przepisu. Nowela przedłuża ten okres o trzy lata – do końca grudnia 2024 r.
Zmiana przepisów będzie miała wpływ na budżety jednostek samorządu terytorialnego, przy czym nie ma możliwości jego oszacowania ponieważ nie jest znana liczba budynków stanowiących własność osób fizycznych zasiedlonych przed laty w trybie administracyjnym, nie znany jest również ich stan techniczny.
Nowela obejmuje okres od 1 stycznia 2022 roku.
Źródło: ISBnews