Senat wprowadził poprawkę do noweli ustawy o samorządzie gminnym, która zakłada m.in. wydłużenie okresu, w którym przedsiębiorca będący użytkownikiem wieczystym nieruchomości może złożyć wniosek o jej wykup z roku do trzech lat.
Za nowelizacją wraz z poprawkami głosowało 95 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Inne z poprawek dotyczą ochrony infrastruktury krytycznej i obowiązek występowania o zezwolenie na zakup przez niektóre podmioty.
Zgodnie z nowelą, cena nieruchomości nabywanej przez użytkownika wieczystego będącego przedsiębiorcą będzie ustalana jako co najmniej 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. W razie niewykorzystywania nieruchomości na działalność gospodarczą cena będzie ustalana na poziomie 20-krotności dotychczasowej opłaty.
Użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej będzie mógł wystąpić z roszczeniem jej nabycia. Wyjątki to m.in. grunty, w stosunku do których użytkowanie wieczyste zostało ustanowione po 31 grudnia 1997 r., a także grunty Skarbu Państwa, powierzone Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasom Państwowym czy parkom narodowym.
Przy roszczeniu cena gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa wyniesie 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego (płatność jednorazowa) lub równowartość 25 opłat rocznych (płatność ratalna). Samorządy będą mogły przyjąć tę samą zasadę lub negocjować z nabywcą cenę, która nie będzie mogła przekroczyć rynkowej wartości gruntu.
Korzyść przedsiębiorcy, obejmująca różnicę między wartością rynkową gruntu a ustaloną ceną, będzie mogła zostać rozliczona w ramach limitu pomocy de minimis. Gdy różnica przekroczy jej dostępny limit, przedsiębiorca będzie musiał uiścić dopłatę.
Nowelizacja ma też przyspieszyć rozwój społecznych agencji najmu (podmioty współpracujące z gminą, pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami niemogącymi sobie pozwolić na wynajęcie mieszkania na warunkach rynkowych).
Rozszerza także katalog podmiotów, które mogą prowadzić społeczne agencje najmu (SAN), o wszystkie podmioty wymienione w ustawie o pożytku publicznym, umożliwia wykorzystanie przez SAN własnych budynków i lokali oraz ubieganie się o finansowe wsparcie w ramach Funduszu Dopłat w BGK. Dzięki temu SAN będą mogły remontować i przywracać do użytkowania lokale pozyskane z rynku, nieużytkowane ze względu na zły stan techniczny, a także dzierżawić budynki niemieszkalne i przekształcać je na lokale mieszkalne.
Źródło: ISBnews