Skutki nadmiernych wydatków świątecznych odczuje 47% Polaków w 2023 r., co oznacza wzrost o 3 pkt proc. r/r, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor. 22% osób będzie je odczuwać do miesiąca, a 19% – od 2 do 3 miesięcy.
Wskaźnik osób wskazujących, że nie odczuwają skutków nadmiernych wydatków świątecznych spadł z poziomu 44% w 2021 r. do 35% w 2022 r., podano.
„W styczniu oraz w lutym będzie już wiadomo jak dla budżetów domowych zakończył się grudzień. Z pewnością rozsądne zarządzanie finansami pozwoli uniknąć wpisu do rejestru dłużników. Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor trafiło prawie 21 tys. niesolidnych płatników, to prawie tyle co w całym roku, a zaległości nowych i wpisanych już wcześniej dłużników wzrosły o ponad 3,7 mld zł. W jakim stopniu na tę zmianę wpłynęły święta i grudniowe wydatki, trudno stwierdzić, ale na pewno ich spiętrzenie to jedna z głównych przyczyn kłopotów finansowych Polaków. Należy też pamiętać, że wierzyciel ma prawo wpisać do BIG osobę, która opóźnia płatności o min. 30 dni i na co najmniej 200 zł” – powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.
W ciągu 11 miesięcy 2022 roku liczba dłużników zwiększyła się o 20 813 osób, a zaległości pozakredytowe i kredytowe wzrosły w sumie o prawie 5,8 mld zł, przypomniano.
„Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, 13% Polaków w ramach postanowień noworocznych planuje spłatę zaległych zobowiązań, w tym 11% spłatę rat kredytów i pożyczek, 2% rachunków a 3% długów u rodziny lub znajomych. 79% Polaków uważa, że nie posiada zaległych zobowiązań, a pozostałe 8% to osoby które, choć posiadają długi, to nie planują ich spłacić, gdyż nie są w stanie” – podsumowano.
Badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor, przeprowadzone na próbie 1 042 dorosłych Polaków techniką CAWI, 9-12 grudnia 2022 r.
Źródło: ISBnews