W bieżącym tygodniu opublikowane zostaną istotne dane z USA ze sfery realnej (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, rynek nieruchomości), a wśród krajowych publikacji znajdzie się ostateczny odczyt marcowej inflacji, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„W rozpoczynającym się tygodniu kalendarz publikacji danych jest dość bogaty, przy bardzo istotnych danych z USA ze sfery realnej (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, rynek nieruchomości), które będą kolejną weryfikacją poprawiających się w marcu wskaźników koniunktury oraz mobilności. Ponadto, opublikowane zostaną marcowe dane dot. inflacji CPI oraz indeksu bazowego, istotne z punktu widzenia oczekiwań rynkowych reflacji. Na bieżący tydzień zaplanowana jest także seria publikacji danych z gospodarki chińskiej (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, handel zagraniczny, wydatki inwestycyjne). Rocznym wskaźnikom cały czas sprzyjać będą ultra-niskie bazy odniesienia (kryzys pandemiczny w Chinach w I kw. 2020 r.,), ale także publikowane dane będą weryfikacją skali ożywienia aktywności po ograniczeniach mobilności w okresie nowego roku chińskiego w lutym” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
„W kraju w bieżącym tygodniu opublikowane zostaną ostateczne dane dot. marcowej inflacji, w których najważniejszą informacją będzie struktura danych inflacji bazowej, tj. które kategorie podwyższyły marcowy indeks inflacji bazowej i tym samym na ile ten wzrost może mieć trwały charakter” – podano również.
Według analityków, roczny wskaźnika CPI w marcu będzie zgodny z odczytem flash i wyniesie 3,2%.
„Według naszych szacunków w marcu wskaźnik inflacji bazowej (CPI po wyłączeniu cen żywności i energii) wzrósł do 3,9-4% (punktowa prognoza 3,9%) wobec 3,7% w lutym. Miary inflacji bazowej zostaną opublikowane przez NBP 16 marca” – czytamy dalej.
W tym tygodniu z krajowej gospodarki napłyną informacje o wyniku na rachunku obrotów bieżących w lutym.
„Oczekujemy, że w lutym na rachunku obrotów bieżących odnotowano nadwyżkę w wysokości 1043 mln EUR, wobec styczniowej nadwyżki 3505 mln EUR. Pogorszenie wyniku to pochodna sezonowego efektu pogorszenia wyniku w zakresie przepływów środków z budżetu UE. W lutym oczekujemy wzrostu dynamiki składowych handlu zagranicznego w warunkach solidnego ożywienia aktywności w globalnym przemyśle oraz korzystnych efektów sezonowych. Przy założeniu naszej lutowej prognozy 12-miesięczna nadwyżka w obrotach bieżących utrzyma się na styczniowym poziomie 3,7% PKB” – czytamy w raporcie.
Zdaniem ekonomistów banku, najbliższe tygodnie będą kluczowe dla weryfikacji tezy o stabilizującej się sytuacji epidemicznej i procesie szczepień w Europie.
„Zakładając, że nie dojdzie do pogorszenia tej sytuacji można oczekiwać luzowania restrykcji epidemicznych od maja, co powinno sprzyjać utrzymaniu pozytywnych nastrojów rynkowych” – podsumowano.
Źródło: ISBnews