W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdzie się publikacja marcowych indeksów koniunktury PMI w strefie euro oraz inflacja w USA za luty, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Ważny będzie również szczyt Unii Europejskiej m.in. oceniający proces szczepień w UE.
„W strefie euro najistotniejsze będą wstępne marcowe odczyty indeksów koniunktury PMI. W ich świetle oceniana będzie dotychczas bardzo dobra koniunktura w przemyśle oraz stan trapionych ostrymi lockdownami usług” – wskazują ekonomiści BOŚ Banku.
W Polsce w tym tygodniu nastąpi publikacja nt. bezrobocia rejestrowanego w lutym.
„Na bieżący tydzień zaplanowanych jest mniej publikacji danych makroekonomicznych. Najważniejsze z nich to zapewne lutowy wskaźnik inflacji CPI w USA. Jak wskazywaliśmy już w komentarzach wcześniejszych, choć cały czas najważniejsze pozostaną publikację danych ze sfery realnej, to w warunkach obaw rynkowych dot. skali wzrostu inflacji także miesięczne odczyty inflacyjne będą miały istotne znaczenie dla sytuacji rynkowej” – czytamy dalej.
Ekonomiści banku spodziewają się, że pomimo oczekiwanej poprawy sytuacji gospodarczej, nie nastąpi silny i trwały wzrost inflacji w gospodarce globalnej.
„Przy bardzo niskich bazach odniesienia z 2020 r. wzrost inflacji w 2021 r. będzie wyraźny, niemniej przy wciąż sytuacji na rynku pracy dużo słabszej niż przed pandemią i ograniczeniu presji płacowej, nie sądzimy, aby wzrost kosztów surowców doprowadził do trwałego wzrostu inflacji. Z tego względu, przy znaczących wyzwaniach średnioterminowych dla gospodarek oczekujemy bardzo powolnego odchodzenia banków centralnych od luzowania polityki pieniężnej i co za tym idzie ograniczonego potencjału dla wzrostu długoterminowych stóp procentowych. Jednocześnie jednak najbliższe miesiące przyniosą wzrost inflacji w USA i strefie euro, co czasowo będzie wspierało reflacyjne oczekiwania rynkowe, skutkując podwyższoną zmiennością na globalnym rynku finansowym” – podsumowano.
Źródło: ISBnews