Wprowadzenie globalnej minimalnej stawki CIT na poziomie 15% dałoby 127 mld USD rocznie, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Global taxes in the post-COVID-19 era”. Instytut zwraca uwagę, że światowe wpływy z CIT są każdego roku uszczuplane o nawet 240 mld USD na skutek transferowania zysków do rajów podatkowych.
„Pandemia COVID-19 poważnie nadwyrężyła nie tylko systemy ochrony zdrowia, lecz także publiczne budżety. Według danych MFW, deficyty w największych rozwiniętych gospodarkach świata wzrosły o niemal 10 pkt proc. w porównaniu do 2019 roku. Zarazem państwom coraz trudniej ściągać podatki. Największe światowe korporacje powszechnie stosują mechanizmy optymalizacyjne, a najzamożniejsi często ukrywają swoje dochody i majątek w rajach podatkowych. Odpowiedź na to wyzwanie stanowią globalne podatki. Ich wdrożenie pozwoli na uszczelnienie systemów podatkowych, zwiększenie wpływów budżetowych i eliminację podatkowych pasażerów na gapę” – powiedział dyrektor PIE Piotr Arak, cytowany w komunikacie.
Instytut wskazał, że „pandemia uwydatniła znaczenie cyfryzacji”.
„Mało która rodzina czy firma na świecie byłaby w stanie przeżyć ostatni rok bez takich firm, jak Google, Apple, Facebook czy Amazon. Zarazem powszechnie znany jest problem związany z unikaniem płacenia przez międzynarodowe korporacje podatków korporacyjnych. Nagminnie stosowaną praktyką jest transferowanie zysków do rajów podatkowych. Amazon, który zanotował w UE w 2020 roku rekordową sprzedaż na poziomie 44 mld euro, wykazał stratę 1,2 mld EUR. Pozwoliło mu to na uniknięcie płacenia podatku dochodowego” – czytamy w materiale.
Jak przypomniał analityk zespołu strategii PIE Łukasz Błoński, w przypadku ujednolicenia stawki CIT „jesteśmy blisko konsensusu dot. minimalnej globalnej stawki CIT (15%) dla największych międzynarodowych korporacji”.
W 2019 roku najbogatsze 10% światowej populacji było w posiadaniu 85% całego globalnego majątku, w 2020 roku majątki miliarderów zwiększyły się o ponad 5 bln USD – do 13 bln USD, podał Instytut.
PIE podało, że przyjęcie trzech globalnych danin, tj. wprowadzenie globalnego podatku majątkowego, globalnego podatku klimatycznego, globalnej minimalnej stawki CIT przyniosłoby rocznie 695 mld USD (odpowiednio: 289 mld USD, 279 mld USD i 127 mld USD).
Źródło: ISBnews