Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w kwietniu 2020 r. spadł o 2 pkt m/m i wyniósł 95,5 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Obecny spadek bezpośrednio związany jest ze skutkami pandemii. Według analityków BIEC, należy spodziewać należy się redukcji wynagrodzeń na znacznie większą skalę w kolejnych miesiącach.
„Realne wynagrodzenie wzrosły w skali ostatniego roku niewiele ponad 1%, natomiast ich dynamika w skali miesiąca drugi miesiąc z rzędu była ujemna. Brak gwałtownego załamania wysokości średniego wynagrodzenia najprawdopodobniej wynika z faktu wypłat dodatkowych wynagrodzeń – tzw. 'trzynastek’ – w wielu firmach, zwłaszcza w sferze budżetowej, gdzie zwykle wypłacane są one pod koniec pierwszego kwartału. W kolejnych miesiącach spodziewać należy się redukcji wynagrodzeń na znacznie większą skalę” – czytamy w raporcie.
W przypadku dynamiki zatrudnienia analitycy wskazują, że marcowe dane nie odzwierciedlają jeszcze skali redukcji pracowników i ujawniać będą się w danych statystycznych w kolejnych miesiącach.
Źródło: ISBnews