Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo – NSA) wyniósł minus -20,5 w listopadzie 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane sygnalne.
„W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 20,5 – niższym niż w październiku (minus 9,7)” – czytamy w komunikacie.
„W listopadzie br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki kształtuje się na niższym poziomie niż w miesiącu poprzednim. Jako jedyne, pozytywnie oceniają koniunkturę jednostki z sekcji informacja i komunikacja. Pogorszenie składowych 'prognostycznych’ odnotowuje się we wszystkich badanych obszarach, natomiast składowych 'diagnostycznych’ w większości obszarów” – czytamy dalej.
W budownictwie w listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 26,2 – niższym niż w październiku (minus 16,5).
W handlu hurtowym w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 16,2 – niższym niż w październiku (minus 5,3).
W handlu detalicznym w listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 26,3 – niższym niż przed miesiącem (minus 9,8).
W transporcie i gospodarce magazynowej w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 16,5 – niższym niż w październiku (minus 12,8).
W branży „zakwaterowanie i gastronomia” wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w bieżącym miesiącu na poziomie minus 61,1 wobec minus 29 w październiku. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 69,6) niż jednostki gastronomiczne (minus 56,4).
W informacji i komunikacji w listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie plus 3,9 – niższym niż przed miesiącem (plus 7,5).
W branży „finanse i ubezpieczenia” wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w listopadzie na poziomie minus 4,3 – niższym niż przed miesiącem (plus 3,8).
Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 1 do 10 listopada 2020 r. na próbie jednostek przemysłowych, budowlanych, handlowych i usługowych. W przeciwieństwie do podstawowego badania koniunktury, odpowiedzi na dodatkowy blok pytań były udzielane na zasadzie dobrowolności.
Źródło: ISBnews