Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) – informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce – spadł o 0,8 pkt m/m w listopadzie br. do 166,3 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Pojawia się coraz więcej sygnałów zapowiadających spowolnienie aktywności gospodarczej.
„Napływ nowych zamówień do sektora przedsiębiorstw produkcyjnych utrzymał się na poziomie zbliżonym do wartości z ostatnich trzech miesięcy, jednak zamówienia pochodzące od zagranicznych odbiorców wyraźnie zmniejszyły się. Wolniejszy napływ zamówień najdotkliwiej odczuwają producenci odzieży, przemysłu chemicznego, branża metalowa i przetwórstwo surowców niemetalicznych. Stopniowe ograniczanie tempa napływu nowych zamówień obserwujemy od lipca br.” – czytamy w raporcie.
Systematycznie przybywa firm, które odczuwają coraz trudniejszą sytuację finansową, podano także.
„Obecnie obserwujemy ponad 15-procentową przewagę menadżerów, oceniających negatywnie tendencje w stanie finansów nad odsetkiem firm, które uważają, że ich kondycja finansowa ulega poprawie. Jest to najprawdopodobniej konsekwencją wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przy podobnej skali przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży” – czytamy dalej.
Wydajność pracy nie zmieniła się istotnie w porównaniu do poprzedniego miesiąca, jednak w dłuższej perspektywie, tj. od początku drugiej połowy tego roku systematycznie pogarsza się, co w przypadku eksporterów redukuje ich ewentualne korzyści płynące ze słabszego złotego, wskazało też Biuro.
Źródło: ISBnews