Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) – informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce – wzrósł o 1,8 pkt m/m w styczniu br. do 162,8 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Wartość składowych, jak i całego wskaźnika znajduje się znacznie poniżej długookresowego trendu rozwojowego, podkreśliło Biuro.
„W styczniu 2021r. przedsiębiorstwa odnotowały poprawę w tempie napływu nowych zamówień. Dotyczyło to zarówno zamówień realizowanych na rynek krajowy, jak i zamówień pochodzących od zagranicznych odbiorców. Poprawa ma na razie charakter względny, albowiem ciągle przeważa grupa tych firm, w których zamówienia nadal kurczą się, jednak z miesiąca na miesiąc grupa ta zmniejsza się” – czytamy w raporcie.
Spośród 22 branż w siedmiu odnotowano przewagę tych firm, gdzie zamówienia rosną, zaś w przypadku zamówień realizowanych na eksport w czterech branżach przeważają przedsiębiorstwa z rosnącym napływem zamówień, podano również.
BIEC podkreślił, że wyższa produkcja sprzedana nie przełożyła się na poprawę sytuacji finansowej firm, ani na oceny menadżerów na temat ogólnej sytuacji w ich firmie i w całej gospodarce.
„Oceny stanu finansów wyrażane przez menadżerów w styczniu pozostały na poziomie grudnia ubiegłego roku, a ich poziom nie powrócił do wartości sprzed pandemii. Oceny ogólnej sytuacji w firmach oraz w całej gospodarce są nieco gorsze niż przed miesiącem i daleko gorsze niż przed pandemią. Na stan tych ocen zapewne dominujący wpływ ma poczucie niepewności co do rozwoju sytuacji w najbliższych miesiącach” – podsumowało Biuro.
Źródło: ISBnews