Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) – informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce – spadł o 0,7 pkt m/m we wrześniu br. do 167 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Jest to kolejny, drugi spadek wskaźnika od początku roku.
„Pojawiają się symptomy zapowiadające zwolnienie tempa rozwoju gospodarczego. Wysoka inflacja konsumencka i rosnące ceny produkcji skutecznie schładzają popyt. Przerwy w dostawach surowców i półfabrykatów, brak siły roboczej na rodzimym rynku pracy, nasilająca się presja płacowa w połączeniu z niepewnością związaną nie tylko z pandemią ale również z wprowadzanymi zmianami w zasadach gospodarowania, stwarzają przedsiębiorcom coraz trudniejsze warunki prowadzenia biznesu” – czytamy w raporcie.
BIEC zwraca uwagę, że najwięcej niepokoju podobnie do sytuacji sprzed miesiąca, budzą informacje pochodzące od menadżerów firm produkcyjnych na temat tempa napływu nowych zamówień.
„W lipcu i sierpniu br. uległo ono ograniczeniu w stosunku do sytuacji z pierwszej połowy tego roku. Dane wrześniowe nie wskazują na poprawę. Obserwowane od trzech miesięcy niższe tempo napływu nowych zamówień dotyczy zarówno zamówień realizowanych na eksport jak i tych, przeznaczonych na rynek krajowy” – czytamy dalej.
Autorzy raportu wskazują, że największe redukcje zamówień odnotowują firmy sektora przedsiębiorstw produkujących dobra inwestycyjne.
„To wyraźny sygnał świadczący o nasilających się obawach firm o ich przyszłość i rozwój” – czytamy dalej.
Obserwowana jest ok. 8% przewaga firm oceniających stałe pogarszanie się ich kondycji finansowej nad odsetkiem firm, które uważają, że ich kondycja finansowa ulega poprawie. Wzrost cen producentów ( PPI w sierpniu wzrósł o 9,5% r/r) będzie również miało wpływ na wyniki finansowe firm. Ponadto sytuację pogarszają rosnące koszty pracy, co zgłasza ponad połowa badanych przedstawicieli firm sektora produkcyjnego;
BIEC wskazał, że wzrastające ceny energii i paliw oraz podatków dla ponad 45% ankietowanych przez GUS przedsiębiorców stanowi istotną barierę dla dalszego rozwoju.
„W konsekwencji we wrześniowych badaniach nieznacznie zwiększył się odsetek przedstawicieli firm, które gorzej niż przed miesiącem oceniają swe ogólne perspektywy rozwojowe. W przedsiębiorstwach przemysłowych od trzech miesięcy pogarsza się wydajność pracy” – podsumowano.
Źródło: ISBnews