Całkowity popyt na powierzchnie magazynowe i przemysłowe w Polsce wzrósł o 40% r/r do rekordowych 7,2 mln m2 w 2021 r., wynika ze wstępnych danych Cushman & Wakefield.
„Gdy wydaje się, że rekordy osiągnięte w zeszłych kwartałach są nie do pobicia, okazuje się, że aktywność najemców i deweloperów na polskim rynku magazynowym wciąż pozytywnie zaskakuje. Wstępne dane […] wskazują, że całkowity popyt na powierzchnie magazynowe i przemysłowe w Polsce wzrósł aż o 40% w stosunku do roku 2020, osiągając rekordowe 7,2 mln m2. W rekordowym tempie rośnie także podaż. W 2021 roku deweloperzy pierwszy raz w historii polskiego rynku magazynowego dostarczyli prawie 3,5 mln m2, dzięki czemu całkowite zasoby rynku magazynowego wynoszą już 24,3 mln m2” – czytamy w komunikacie.
Aktywność deweloperska sprawia, że do końca 2022 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wzrosną jeszcze o ponad 5 mln m2. Oznacza to, że całkowita podaż na koniec bieżącego roku wyniesie blisko 30 mln m2.
„Jeszcze pięć lat temu, zasoby tego sektora nieznacznie przekraczały 11 mln m2, a magazyny powstawały jedynie w największych aglomeracjach. Rynek dąży jednak do przekroczenia kolejnej granicy. Deweloperzy próbują nadążyć za szybko rosnącym popytem i pomimo trudności związanych z pandemią, uruchamiają rekordową liczbę nowych inwestycji. Tylko w ostatnim kwartale 2021 r. szacowany wolumen nowo rozpoczętych projektów osiągnął poziom prawie 2 mln m2” – czytamy dalej.
Z danych Cushman & Wakefield wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku rynek będzie już trzykrotnie większy od tego z marca 2016 roku, kiedy przełamana została bariera 10 mln m2.
Cushman & Wakefield jest globalną firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych.
Źródło: ISBnews