Wiodącymi trendami na rynku deweloperskim za 5 lat będą m.in. wzrost znaczenia budownictwa modułowego i automatyzacji mieszkaniowej oraz inwestycje efektywne energetycznie, wynika z raportu „Fundamenty przyszłości”, opracowanego przez Skanska Residential Development Poland, Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) oraz firmę 4CF.
„Dzięki opracowanym scenariuszom można założyć, że w 2027 roku swoją kontynuację będzie miał postęp w zakresie technologii budowlanych, wzrośnie znaczenie automatyki mieszkaniowej oraz będą rozwijać się eksperymentalne projekty brownfield (nadanie nowych funkcji dawnej infrastrukturze przemysłowej). Szansą na rozwój komercyjnego budownictwa mieszkaniowego powinno być zwiększenie dostępności działek za cenę wyższej jakości zabudowy i gospodarowania przestrzenią, a także motywowany ekonomią dialog pomiędzy stronami procesów inwestycyjnych. Mniej prawdopodobne są zaś znaczące innowacje w sektorze budowlanym, szeroko zakrojone programy rewitalizacji lub transformacji zdegradowanych przestrzeni miejskich czy głęboka zmiana polityki mieszkaniowej w Polsce” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Z tezą, że w obecnym kryzysie możliwe są renesans prefabrykacji i szerokie wykorzystanie modułów zgodziło się 76% ankietowanych na potrzeby raportu ekspertów.
„W obliczu kryzysu gospodarczego i klimatycznego oraz utrzymującego się wysokiego zapotrzebowania na nieruchomości przewagę zyskują rozwiązania modułowe i prefabrykaty. Ten sposób przeprowadzenia inwestycji pozwala na optymalizację kosztów i zmniejszenie ilości odpadów oraz skrócenie czasu wznoszenia budynku, co jest też istotne z punktu widzenia strony popytowej. Zwiększenie atrakcyjności cenowej prefabrykatów tylko umacnia te założenia” – czytamy w raporcie.
71% ankietowanych uważa też, że w najbliższych latach nastąpi przyspieszenie automatyzacji i robotyzacji sektora budowlanego.
„Branża budowlana przechodzi przez czas znacznego wzrostu kosztów siły roboczej, co razem z megatrendem automatyzacji może doprowadzić do technologicznej zmiany. Atrakcyjność cenowa prefabrykatów sprzyja automatyzacji budownictwa modułowego, a postępująca cyfryzacja stwarza szansę dla automatyzacji procedur projektowania, planowania i zarządzania budową. Pozwoli to na ograniczenie wydatków związanych z inwestycją, już kosztochłonnych z uwagi na pozyskanie działki, oraz na zwiększenie wydajności przy zmniejszeniu nakładów pracy” – czytamy dalej.
Jednocześnie 77% ekspertów zgodziło się z opinią, że indywidualne źródła ciepła staną się bardziej konkurencyjne od ciepła systemowego i zarazem równie niezawodne, jak ono.
„Kryzys energetyczny i dekoniunktura gospodarcza skłaniają do poszukiwania oszczędności na poziomie budynku, a więc zwiększania jego efektywności środowiskowej. Zamiast ciepła systemowego, w dużej mierze opartego na źródłach nieodnawialnych, popularniejsze stają się rozwiązania indywidualne. Rozwój OZE zapewnia dostęp do tańszej energii, co skłania ku inwestycjom w pompy ciepła czy całe innowacyjne systemy zarządzania energią na poziomie budynku. Na rynku są dostępne różnorodne rozwiązania związane z zapewnieniem komfortu termicznego przez cały rok, czyli ciepła, chłodu i obiegu powietrza. Większość systemów ciepłowniczych w miastach i miasteczkach nie jest przygotowana do świadczenia takich usług” – wyjaśniono w raporcie.
Opracowanie „Fundamenty przyszłości” to inicjatywa Skanska Residential Development Poland, Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz firmy 4CF. Przedstawia główne kierunki rozwoju rynku deweloperskiego w Polsce w perspektywie najbliższych 5 lat. Jest wynikiem analiz blisko stu ekspertów, podano w komunikacie.
Źródło: ISBnews