Dom Development przyjął strategię zrównoważonego rozwoju DOM 2030, definiującą cele grupy kapitałowej z obszaru ESG, tj. środowiskowego, społecznego oraz ładu korporacyjnego do roku 2030. Zakłada ona m.in. redukcję emisji dwutlenku węgla o 30% w przeliczeniu na lokal w budowie do 2030 r. w porównaniu do 2021 r. oraz spełnienie do tego czasu kryteriów miasta 15-minutowego w 90% projektów, podała spółka. Dom Development zamierza też spełnić 30-proc. parytet płci w zarządzie i radzie nadzorczej.
„Strategia DOM 2030 to z jednej strony usystematyzowanie naszych dotychczasowych działań z obszaru ESG, a z drugiej dokument kierunkowy, nadający ton naszej strategii biznesowej na najbliższe lata. W ślad za jej publikacją wdrażamy w grupie kompleksowy system raportowania zrównoważonego rozwoju. Począwszy od raportu za rok 2022, będziemy mierzyć osiągnięcia i przedstawiać je naszym interesariuszom zgodnie z międzynarodowymi standardami” – powiedział prezes Jarosław Szanajca, cytowany w komunikacie.
Spółka zobowiązała się do redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) w zakresie 1 i 2 (SCOPE 1 i 2) o 30% w przeliczeniu na lokal w budowie do roku 2030 w porównaniu do 2021. Chce zakontraktować energię odnawialną na wszystkich budowach Grupy Dom Development; wdrożyć zasady gospodarki o obiegu zamkniętym oraz będzie analizować możliwości optymalizacji inwestycji pod kątem emisyjności i zużycia zasobów, czytamy w strategii.
Ponadto celem na 2030 rok jest spełnienie kryteriów miasta 15-minutowego w 90% projektów grupy. Miasto 15-minutowe to koncepcja zakładająca dostępność w zasięgu spaceru kluczowej infrastruktury i usług: transportu publicznego, edukacji, sklepów, rekreacji, terenów zielonych, infrastruktury sportowej oraz opieki zdrowotnej.
Dom Development w swojej strategii ESG stawia także na różnorodność. „Staramy się zapewniać równe szanse wszystkim naszym pracownikom oraz korzystać ze zróżnicowania ich doświadczeń. Dbamy o zachowanie lokalnej perspektywy na każdym z naszych rynków. Dążymy do wyrównania proporcji płci we władzach naszej grupy, a w zarządach każdej z naszych spółek deweloperskich zasiadają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Do 2026 roku chcemy osiągnąć 30% udział kobiet w zarządzie Dom Development S.A.” – powiedział Szanajca.
Ponadto Dom Development w swojej strategii uwzględnia zróżnicowane potrzeby mieszkańców osiedli, czego przykładem jest opracowywany właśnie program wykończeniowy: Mieszkanie dla seniora, zwiększający komfort i bezpieczeństwo samodzielnego mieszkania osób z czasowymi lub trwałymi ograniczeniami sprawności.
Dom Development to deweloper mieszkaniowy notowany na warszawskiej giełdzie od 2006 roku. W 2021 r. sprzedał 4 066 lokali.
Źródło: ISBnews