Słabość dolara, który względem euro jest obecnie najtańszy od października 2018 roku, sprzyja umacnianiu się walut rynków wschodzących, czego wyraźnym beneficjentem jest polski złoty.
Sytuacja na globalnym rynku walutowym sprawia, że waluty rynków wschodzących, w tym polski złoty, są coraz silniejsze. EUR/PLN dotarł dziś do poziomu najniższego od siedmiu tygodni i znajduje się w okolicach wsparcia 4,41. Jego pokonanie może utorować drogę do poziomów poniżej 4,40. USD/PLN spada jeszcze bardziej dynamicznie i dziś rano kwotowany jest w okolicach 3,81. Zniżkuje również para CHF/PLN, jednak po dotarciu w okolice 4,11 tendencja spadkowa została ograniczona.
Głównym powodem aktualnej siły złotego jest relatywna słabość dolara – para EUR/USD już we wtorek bez trudu pokonała marcowe szczyty w okolicach 1,1450 i jest dziś kwotowana na poziomie 1,1590 – najwyżej od października 2018 r. Indeks CMC USD, reprezentujący siłę dolara względem ośmiu najważniejszych światowych walut, znajduje się dokładnie na poziomie wsparcia wyznaczonym przez dołki z marca i stycznia bieżącego roku. Przez ostatnie pięć dni spadek wartości dolarowego indeksu przekroczył 1%.
Osłabianiu dolara towarzyszą nawracające obawy o rozwój epidemii i wzrost infekcji i śmiertelności w USA, a także o eskalację konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami.
Taki spadek wartości waluty sprzyja amerykańskiej gospodarce, zależnej w dużej mierze od eksportu, dlatego można przypuszczać, że zalewanie rynku dolarem i świadome utrzymywanie jego słabości może być kontynuowane. Z drugiej strony cierpią na tym europejscy eksporterzy, dlatego kontrofensywa ze strony Europejskiego Banku Centralnego w pewnym momencie może zatrzymać ruch spadkowy na głównej parze. Zwycięstwa w tej walutowej wojnie, czyli ponownego osłabienia się euro w najbliższym czasie, spodziewa się większość inwestorów przeprowadzających transakcje na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets – 59% z nich posiada aktualnie pozycje krótkie, a ich wartość stanowi aż 79% wszystkich pozycji utrzymywanych na tej parze walutowej.
Z perspektywy rynku walutowego najważniejszym wydarzeniem będzie dzisiaj publikacja cotygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zachowywała w ostatnich tygodniach tendencję spadkową, istnieją jednak obawy, że zostanie ona zatrzymana. Według prognoz liczba zasiłków wyniesie w tym tygodniu tyle samo, co w poprzednim, czyli 1,3 mln. Jeśli jednak potwierdzi się czarny scenariusz rynkowych pesymistów i liczba ta wzrośnie, wówczas może to mieć istotny wpływ na zmienność na głównej parze i w konsekwencji na pozostałych walutach.
Źródło: ISBnews / Maciej Leściorz, CMC Markets