Rząd planuje przyjęcie rozporządzenia, zakładającego zakup jabłek, przeznaczonych na rynek białoruski a znajdujących się w chłodniach producentów, przez zakłady przetwórcze, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przepisy mają zostać przyjęte w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2022r. białoruskiego embarga na produkty rolne z Unii Europejskiej oraz sytuacją na Ukrainie.
Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek.
„Projektowane rozporządzenie wdraża pomoc ustanowioną przepisami rozporządzenia (UE) 2022/467, a jego celem jest zmniejszenie podaży jabłek deserowych poprzez przekierowanie części ich zasobu w bieżącym sezonie (2021/2022) do wykorzystania jako surowiec dla przetwórstwa. Jabłka znajdujące się wciąż w chłodniach producentów zostałyby zakupione przez zakłady przetwórcze w maju i ew. czerwcu br. w celu ich przetworzenia” – czytamy w wykazie.
Zakłada się, że produkcja jabłek, która w normalnych warunkach trafiłaby na rynek białoruski i inne rynki eksportowe zostanie zagospodarowana w alternatywny sposób na cele spożywcze. Do wsparcia kwalifikować się będą wyłącznie jabłka deserowe, tj. spełniające minimalne wymagania jakości handlowej przewidziane w ramach normy dla klasy II, podano także.
Podkreślono, że na rynku występują obecnie „nadzwyczajne zaburzenia funkcjonowania rynku jabłek deserowych wywołane ograniczeniem dostępu do rynku białoruskiego i innych rynków eksportowych spowodowanym wprowadzeniem z dniem 1 stycznia 2022 r. embarga na przywóz produktów rolnych z Unii Europejskiej i rosyjską agresją w Ukrainie”. Spadek popytu na jabłka pogłębił się w związku z wojną w Ukrainie, w szczególności wobec częściowego lub całkowitego zablokowania łańcucha dostaw przebiegającego przez terytorium Ukrainy, Białorusi lub Rosji.
Wojna przyczynia się także do wzmożonej podaży m.in. jabłek pochodzących z państw trzecich, które ze względów politycznych zrezygnowały z eksportu owoców i warzyw na rynek Federacji Rosyjskiej, a rynek Unii Europejskiej będzie z ich punktu widzenia stanowił alternatywę dla podaży tych owoców.
W odpowiedzi na tę sytuację Komisja Europejska przepisami rozporządzenia delegowanego z 23 marca 2022 r. zakładającego nadzwyczajną pomoc dla producentów w sektorach rolnych, udostępniła państwom członkowskim kwoty środków Unii Europejskiej, w celu wprowadzenia środków, które będą przeciwdziałały zakłóceniom równowagi na rynku i będą wspierały rolników, wyjaśniono.
Źródło: ISBnews