Zarząd TXM złożył wniosek o upadłość spółki, podał TXM. Ponadto TXM zawarł oświadczenia z PKO Bankiem Polskim i ING Bankiem Śląskim dotyczące zasad współpracy do 11 maja br.
„Podstawowymi czynnikami leżącymi u podstawy decyzji zarządu były osiągane wyniki finansowe oraz sytuacja płynnościowa, zdeterminowane w trakcie ostatnich dwóch lat przez negatywny wpływ pandemii COVID-19, a jednocześnie brak wsparcia państwa dla TXM jako podmiotu bezdyskusyjnie dotkniętego skutkami pandemii” – czytamy w komunikacie.
TXM poinformował w osobnym komunikacie o otrzymaniu oświadczeń banków finansujących, tj. PKO Banku Polskiego oraz ING Banku Śląskiego, dokonujących okresowych zmian części zapisów umowy restrukturyzacyjnej oraz zawierających zgodę na zmiany do zobowiązania banków do powstrzymywania się od wykonywania określonych uprawnień w związku z trwającymi przypadkami naruszenia.
„Zawarcie oświadczenia pomiędzy stronami w swoim nadrzędnym celu ma za zadanie zagwarantowanie czasu na wypracowanie nowych zasad współpracy na najbliższy okres w terminie do dnia 11 maja 2022 roku” – czytamy w komunikacie.
Umowa restrukturyzacyjna, na mocy złożonych oświadczeń banków, uległa zmianie w ramach następujących punktów:
• terminy płatności akredytyw i gwarancji zostają zmienione w ten sposób, że w przypadku dokonania przez bank wypłaty środków na rzecz beneficjenta danej akredytywy/gwarancji w okresie od 27 marca 2020 r. do 20 lipca 2020 r. oraz nierozliczonych wypłat z marca 2021 roku wypłata tych środków nie nastąpi przez pobranie przez bank środków zgromadzonych na rachunkach bankowych spółki, lecz kwoty te staną się wymagalne i płatne przez spółkę 11 maja 2022 r.,
• zablokowana została możliwość wystawiania nowych gwarancji i akredytyw;
• zmieniono harmonogram spłaty raty przypadające 29 kwietnia 2022 roku w wysokości 0,3 mln zł w proporcji 33 % na 29 kwietnia, 4 maja i 9 maja 2022 roku;
• wszelkie terminy płatności odsetek od wierzytelności banków wobec spółki na podstawie umów kredytowych przypadające w okresie od 27 marca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. zostają automatycznie przesunięte do 11 maja 2022 r.;
• zawieszeniu ulegają uprawnienia banków będące wynikiem występujących przypadków naruszenia do 11 maja 2022 roku, wyliczono w informacji.
Grupa TXM jest właścicielem sieci TXM textilmarket – drugiej największej na polskim rynku sieci odzieżowych sklepów dyskontowych. Jego większościowym akcjonariuszem jest Redan. Spółka jest notowana na GPW od grudnia 2016 r.
Źródło: ISBnews