Zawiązana w kwietniu spółka Da Gama ASI zaoferuje finansowanie kapitałowe, dłużne lub mieszane na realizację projektów zagranicznych polskich spółek lub ich spółek zależnych ulokowanych poza naszymi granicami, poinformował ISBnews pierwszy wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Paweł Nierada. Przewidywana przeciętna wartość oferowanej inwestycji wynosi od 10 do 90 mln zł, dodał.
„Cieszymy się, że polskie uczelnie i polski przemysł wypracowują coraz więcej rozwiązań, które są komercjalizowane i zdobywają nie tylko rynek polski, ale także rynki globalne. Naszym zdaniem, dalszy efektywny rozwój sektora VC wymaga dodatkowego wsparcia, co ma odzwierciedlenie w misji BGK. Wartość skumulowanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych zrealizowanych przez polskie przedsiębiorstwa w 2021 r. odbiega od średniej OECD. Dlatego celem spółki Da Gama ASI jest realizacja projektów inwestycyjnych na rynkach zagranicznych i współfinansowanie ekspansji polskich firm. Zależy nam bowiem na zwiększeniu skali ich działalności i budowaniu globalnej konkurencyjności” – powiedział ISBnews Nierada.
„Da Gama ASI będzie oferować finansowanie kapitałowe, dłużne lub mieszane. Jego beneficjentami będą polskie przedsiębiorstwa oraz ich zagraniczne spółki zależne. Pozyskane z Da Gama ASI środki mogą posłużyć przeprowadzeniu przez nie fuzji i przejęć lub realizację inwestycji – greenfield i brownfield. Przewidywana przeciętna wartość oferowanej inwestycji wynosi od 10 do 90 mln zł. Finansowanie projektów przez Da Gama ASI nie ogranicza się do żadnej z branż i rynku” – dodał wiceprezes.
W kwietniu br. BGK oraz Vinci S.A. zawiązali spółkę zależną pod nazwą Vinci Spółka Akcyjna Da Gama Alternatywna Spółka Inwestycyjna spółka komandytowo-akcyjna (Da Gama ASI). Bank jest jedynym akcjonariuszem Da Gama ASI, natomiast komplementariuszem jest Vinci S.A. Jak wówczas informowano, przedmiotem działalności Da Gama ASI jest inwestowanie w projekty zagraniczne realizowane przez polskie przedsiębiorstwa.
BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.
Źródło: ISBnews