Wartość indeksu nastrojów pośredników (INPON) wyniosła 60,8 pkt w II kw. 2023 r., co oznacza poprawę o 4,6 pkt w stosunku do I kwartału 2023 r., wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl. Jest to drugi z rzędu wzrost tego wskaźnika, po trwającym blisko dwa lata okresie spadków.
„W opinii pośredników biorących udział w naszym badaniu nastrojów rynek nieruchomości wciąż ma swoje problemy, ale jest na nim coraz więcej ożywienia i optymizmu. Ten ostatni ma oczywiście związek głównie ze startem „Bezpiecznego Kredytu 2%”. Sporo klientów kupujących, jak i sprzedających, z niecierpliwością wyczekuje na wypłatę kredytów na preferencyjnych warunkach, choć wciąż nie wiadomo, jak wpłynie to na wzrost popytu i liczbę zawieranych transakcji” – powiedziała Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl, cytowana w komunikacie.
Jak wskazują wyniki indeksu nastrojów, w II kwartale 2023 r. sytuacja najbardziej poprawiła się w przypadku mieszkań na sprzedaż. Subindeks dla mieszkań większych niż kawalerki wzrósł o 9,9 pkt do poziomu 69,9 pkt, a kawalerek o 7,7 pkt do poziomu 69,6 pkt. Poprawę nastrojów zanotowały wszystkie kategorie nieruchomości, chociaż nie we wszystkich było to wyraźne.
Ocena segmentu domów na sprzedaż wzrosła kwartał do kwartału o 7 pkt (do 60,5 pkt), działek o 3 pkt (do 60,7 pkt), a najmu o około 1 pkt (do 59,5 pkt w przypadku kawalerek i 57,7 pkt w przypadku większych mieszkań). Indeks nastrojów rynkowych po II kwartale potwierdził więc, że najem, tak rozgrzany w 2022 r., obecnie nie gra już takiej roli na rynku nieruchomości.
„Tylko jeden typ nieruchomości oceniany jest wciąż poniżej 50 pkt, a więc poniżej granicy pozytywnych nastrojów. To nieruchomości komercyjne, ale i ten segment powoli się odbudowuje. Ocena dla lokali biurowych i usługowych w zakresie sprzedaży i najmu wzrosła już do 49 pkt, co pokazuje, że pośrednicy nieco bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość” – podkreśliła Palińska.
Zdaniem analityków, ma na to wpływ sytuacja gospodarcza.
„Spadek dynamiki inflacji i perspektywa możliwych obniżek stóp procentowych przez NBP już przyczyniły się do złagodzenia polityki kredytowej przez banki. Zwiększająca się dostępność i wysokość kredytów wzmaga popyt, który został 'odłożony na później” w ubiegłym roku. Może to oznaczać, że wraz z dalszą poprawą sytuacji gospodarczej w kolejnych miesiącach zwiększona zostanie podaż mieszkań przez deweloperów. Jednak w drugiej połowie roku duży wpływ na nastroje mogą mieć polityka i kalendarz wyborczy” – wskazał dr hab. Bogusław Półtorak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, cytowany w komunikacie.
Ankieta została przeprowadzona w czerwcu wśród 1060 agentów nieruchomości z całej Polski.
Źródło: ISBnews