Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, wykazujące oznaki stagnacji, pozostanie stabilne w kolejnych miesiącach pomimo pogarszającej się koniunktury, a konsumpcja prywatna powróci do dodatnich dynamik na koniec br., oceniają analitycy Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Roczna dynamika zatrudnienia może obniżyć się do ujemnego poziomu w dalszej części roku głównie za sprawą z efektów wysokiej bazy odniesienia.
„W kolejnych miesiącach roczna dynamika zatrudnienia może obniżyć się do ujemnego poziomu. W większym stopniu taki scenariusz będzie jednak wynikał z efektów bazy odniesienia. W ujęciu zmian miesięcznych, oczyszczonych z sezonowości od połowy roku mamy bowiem do czynienia ze stagnacją zatrudnienia, po jego spadku w pierwszych miesiącach roku. Zakładamy, że taka stabilizacja będzie utrzymywać się w miesiącach nadchodzących” – czytamy w komentarzu BOŚ do danych GUS dotyczących płac i zatrudnienia.
Analitycy banku prognozują, że istnieje niskie ryzyko silniejszego spadku zatrudnienia.
Ekonomiści BOŚ oczekują, że negatywny efekt niższej liczby dni roboczych może we wrześniu obniżyć dynamikę płac poniżej 11% r/r, ale w IV kwartale powinna wahać się ponownie bliżej 12% r/r.
„Nominalne dynamiki rynku pracy są wciąż na tyle mocne, że spadek inflacji CPI przekłada się na wzrost realnej dynamiki funduszu płac w firmach do dodatniego poziomu. W sierpniu ta dynamika odbiła już mocniej powyżej zera do poziomu 1,6% r/r. Oczywiście w porównaniach historycznych wciąż jest to relatywnie słaby wynik, niemniej przy niskim ryzyku silniejszego spadku zatrudnienia, przy wciąż podwyższonej dynamice płac i kontynuacji spadku inflacji, ten wskaźnik będzie w kolejnych miesiącach systematycznie poprawiał się wspierając powrót dynamiki konsumpcji do dodatniego poziomu pod koniec br.” – podsumowano.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w sierpniu br. wzrosło o 11,9% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach pozostało bez zmian r/r.
W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie spadło o 1,6% i wyniosło 7 368,97 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym pozostało spadło o 0,2% i wyniosło 6 502,1 tys. etatów, podano w komunikacie.
Konsensus rynkowy to 11,9% wzrostu r/r w przypadku płac i 0,1% wzrostu r/r w przypadku zatrudnienia.
Źródło: ISBnews