Nastąpi dalsze spowolnienie wzrostu cen producenta (PPI) w IV kw. 2023 r.; prognozy wzrostu cen producenta na ten kwartał obniżyły się przede wszystkim w sekcjach usługowych i w budownictwie, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski (NBP). Przedsiębiorstwa prognozują niewielkie obniżenie dynamiki cen własnych w horyzoncie 12-miesięcznym.
„Wzrost cen producenta spowolni prawdopodobnie także w IV kw. Lekko obniżył się bowiem wskaźnik salda kierunku zmian cen, co wynikało ze spadku udziału podmiotów prognozujących wzrost cen producenta (o 2 pkt proc. do 55,2%, s.a.). Nieco niższa niż w poprzednim badaniu (o 0,2 pkt proc.) była także przeciętna skala prognozowanego wzrostu cen. Skala tych spadków jest jednak wyraźnie mniejsza niż w poprzednich dwóch kwartałach br.” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
„Prognozy wzrostu cen producenta na IV kw. br. obniżyły się przede wszystkim w sekcjach usługowych i w budownictwie. Zwiększyła się natomiast skala prognozowanego wzrostu cen w przemyśle, w związku z wyższymi oczekiwanymi wzrostami cen w działach wytwarzających półprodukty oraz dobra energetyczne. Prognozowany wzrost cen w tych działach był jednak nadal niższy niż przeciętnie w próbie, a także niższy niż w przypadku dóbr konsumpcyjnych wytwarzanych przez przemysł (dla których wskaźnik prognoz cen się obniżył)” – czytamy dalej.
Przedsiębiorstwa oczekują, że w IV kw. br. trudności z przenoszeniem wzrostu kosztów produkcji na ceny oferowanych produktów i usług mogą nieco się zmniejszyć, podał NBP.
„Niższy niż w poprzednim badaniu jest bowiem udział podmiotów prognozujących duże trudności w tym obszarze (46% wobec 52% w poprzednim kwartale. Spadek ten może częściowo wynikać z malejącej presji kosztowej, a także lekkiej poprawy uwarunkowań popytowych. Wzrost możliwości transmisji kosztów na ceny odnotowano w niemal wszystkich analizowanych sekcjach, poza hotelarstwem i gastronomią, w których – podobnie jak w przemyśle i transporcie – udział podmiotów oczekujących dużych trudności z przerzucaniem wzrostu kosztów na odbiorców jest relatywnie wysoki. Mniejsze trudności w tym zakresie oczekiwane są natomiast w pozostałych sekcjach usługowych, w tym w szczególności w administrowaniu i działalności wspierającej” – podał NBP.
Źródło: ISBnews