Nowe zamówienia w przemyśle spadły o 15% r/r w styczniu 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 15,4%, podał Urząd.
Zamówienia na eksport i wywóz spadły w styczniu o 19,6% r/r i wzrosły o 21,6% w ujęciu miesięcznym.
„Wartość nowych zamówień otrzymanych przez badane przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego w styczniu br. była o 15% niższa niż w analogicznym miesiącu ub. roku, w tym dla zamówień na eksport obniżyła się o 19,6%. Nowe zamówienia były niższe niż rok wcześniej w większości badanych działów, w tym obniżyły się m.in. w produkcji metali, wyrobów tekstylnych, wyrobów z metali oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych (spadki w granicach od ok. 18% do ok. 10%). Znaczny wzrost ich wartości w skali roku notowano natomiast w produkcji wyrobów farmaceutycznych (o ok. 25%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o ok. 17%) oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o ok. 13%)” – czytamy w komunikacie.
Wskaźnik nowe zamówienia w przemyśle służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Zamówienia w przemyśle określane są jako wartość kontraktów (bez VAT) wiążących producenta i stronę trzecią w zakresie dostarczania wyrobów i usług.
Źródło: ISBnews