Rada UE uzgodniła stanowisko w sprawie tzw. unijnej puli talentów, czyli ogólnounijnej platformy internetowej, która ma łączyć profile osób poszukujących pracy spoza UE z ofertami pracy dla zawodów deficytowych u pracodawców z UE, podała Rada.
Celem przedsięwzięcia jest ułatwienie rekrutacji talentów z krajów trzecich mieszkających poza UE, zwiększenie konkurencyjności rynku pracy w UE oraz zaradzenie niedoborom na europejskim rynku pracy.
„Stanowisko Rady ma na celu pogodzenie zasad uczciwej rekrutacji z bezpiecznym i kompleksowym systemem migracji, a jednocześnie wzmocni pozycję Unii Europejskiej w światowym wyścigu o talenty” – czytamy w komunikacie.
Osoby poszukujące pracy z krajów trzecich będą mogły zarejestrować swoje profile na platformie Talent Pool i przekazywać informacje o swoich umiejętnościach, kwalifikacjach, doświadczeniu zawodowym i znajomości języków. Platforma będzie także zawierać oferty pracy od pracodawców z UE (w uczestniczących państwach członkowskich).
Ze względu na fakt, że unijna pula talentów ma na celu rozwiązanie problemu niedoborów na rynku pracy, będą umieszczane wyłącznie oferty pracy odnoszące się do wyznaczonych zawodów, w których występuje niedobór talentów na szczeblu krajowym lub w całej UE.
„Zgodnie z propozycją Komisji, uczestnictwo w puli talentów pozostanie dla państw członkowskich dobrowolne. Rada zdecydowała jednak, że decydując się na przystąpienie do programu państwa członkowskie powinny wskazać, które podmioty mogą brać udział w Talent Pool – pracodawcy, agencje pracy tymczasowej, prywatne agencje zatrudnienia czy pośrednicy rynku pracy” – wskazano w materiale.
Rada chce, by państwo członkowskie uczestniczące w puli talentów mogło w dowolnym momencie wycofać się z unijnej puli. Musiałoby jednak powiadomić Komisję o swojej decyzji nie później niż 6 miesięcy przed żądaną datą wyjścia.
W oparciu o stanowisko uzgodnione dzisiaj przez państwa członkowskie Rada będzie mogła rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie przyszłej regulacji.
Źródło: ISBnews