W zapowiadanej na październik nowej strategii na lata 2025-2028 Bank Millennium będzie większą uwagę przywiązywać do liczby aktywnych klientów czy Net Promoter Score niż do wielkości aktywów i miejsca pod tym względem na rynku, poinformował prezes Joao Bras Jorge.
„Pracujemy nad celami, przedstawimy strategię w szczegółach w październiku. Jednak już dzisiaj mogę powiedzieć, że większą uwagę przykładać będziemy do takich parametrów jak liczba aktywnych klientów czy Net Promoter Score (wskaźnik zadowolenia klientów, pokazuje, czy poleciliby bank innym – red.) niż do takich jak wielkość aktywów, miejsce pod tym względem na rynku” – powiedział Joao Bras Jorge w rozmowie z Business Insider Polska.
Podkreślił, że niedawna decyzja o zakończeniu planu naprawy, który realizowany był przez dwa lata, to dla banku „krok milowy”, który oznacza, że rozwój banku może obecnie przyspieszyć.
„Oczywiście nadal będziemy skrupulatnie zarządzać ryzykiem i kapitałem. Bezpieczeństwo i stabilność banku to absolutny priorytet. Jednak z pewnością poprawa sytuacji banku i udany proces naprawy oznacza możliwość przyśpieszenia wzrostu. Jesteśmy w trakcie opracowywania strategii na lata 2025-2028 i jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji o tym, w którą stronę bank ma się rozwijać i w jakim tempie” – podkreślił prezes.
Podkreślił, że Millennium już teraz wie, że chciałoby w większym stopniu finansować i obsługiwać firmy małe i średnie.
„To obszar, w którym nie mogliśmy rosnąć tak mocno w ostatnich latach, jak chcielibyśmy. Ważne jest to, że nigdy nie ograniczyliśmy relacji i kontaktów z klientami, ich obsługi. Chcemy udzielać kredytów i wspierać polskie firmy w finansowaniu ich inwestycji. Udział kredytów w finansowaniu gospodarki jest w Polsce jednym z najniższych w Europie, a misją bankowości jest wspieranie rozwoju firm. Finansowanie przedsiębiorstw przez banki musi się w Polsce rozwijać” – stwierdził Joao Bras Jorge.
Dodał, że wiele wskazuje na to, że w cyklu nowej strategii największą transformację będą musiały przejść małe i średnie firmy.
„Chcielibyśmy im w tym pomóc, nie tylko w zakresie finansowania, ale też wykorzystując nasze różne kompetencje m.in. w zakresie cyfrowym, wykorzystania funduszy unijnych czy generalnie przygotowania się do zielonej transformacji. Kilkanaście lat temu polskie firmy potrzebowały np. rozwiązań w zakresie płatności, zabezpieczenia kursowego itp., bo eksporterzy odważniej wychodzili poza Polskę. Teraz firmy potrzebują pomocy w zielonej transformacji. Podczas licznych spotkań z przedstawicielami małych i średnich firm widzimy, że to dla nich ważny obszar. Przedsiębiorstwa te będą musiały podlegać wyzwaniom w zakresie łańcucha dostaw, którego są częścią. Wyzwania w tym zakresie zdominują najbliższe lata. Chcemy im pomóc nawigować w tych obszarach” – zadeklarował.
Zwrócił też uwagę, że bankowość detaliczna to obszar, który nie był dotknięty planem naprawy, tzn. niedobory kapitału nie ograniczały rozwoju akcji kredytowej w tym zakresie.
„Oczywiście, chcemy rosnąć, ale to będzie raczej kontynuacja. Wciąż sporo wyzwań stoi przed biznesem detalicznym. Transformacja w tym zakresie będzie przebiegać bardziej 'na zapleczu’, nie spodziewam się wielkich zmian pod względem oferty czy obsługi klienta. Chcemy się poprawić w doradztwie, wykorzystując hiperpersonalizację” – powiedział prezes.
Podkreślił też, że przed końcem obecnej strategii bank zrealizował jej kluczowe cele w zakresie wzrostu liczby aktywnych klientów, cyfryzacji, zwrotu z kapitału własnego (po korekcie o kwestię franków) czy zmniejszenie udziału hipotek frankowych poniżej 10% aktywach. Jedynie w zakresie wzrostu aktywów cel nie został zrealizowany, ale – jak wyjaśnił – wynikało w głównej mierze z niedoborów kapitału, z którymi bank mierzył się w ostatnich latach.
Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej – zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) – największy komercyjny bank w Portugalii. Aktywa razem banku wyniosły 125,5 mld zł na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews