Urteste planuje rozpoczęcie na początku 2026 roku w Polsce badania klinicznego z udziałem około 600 kobiet, którego celem będzie potwierdzenie parametrów czułości i swoistości testu diagnostycznego raka piersi, zapowiedział prezes i współzałożyciel spółki Grzegorz Stefański.
Wczoraj spółka podała, że podpisała umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na dofinansowanie kwotą 11,5 mln zł projektu NASTRO dotyczącego rozwoju testu diagnostycznego raka piersi. Dzięki otrzymanej dotacji Spółka przyspieszy rozwój projektu, podkreślono.
„Każdego roku na świecie diagnozuje się około 2,3 mln nowych przypadków raka piersi. Jednocześnie brakuje nieinwazyjnej i precyzyjnej metody wczesnej diagnostyki. To właśnie ta znacząca potrzeba rynkowa skłoniła nas do przyspieszenia prac nad projektem NASTRO. Dostrzegamy również duże zainteresowanie tym testem ze strony potencjalnych partnerów strategicznych. Na początku 2026 roku planujemy rozpoczęcie w Polsce badania klinicznego z udziałem około 600 kobiet, którego celem będzie potwierdzenie parametrów czułości i swoistości naszego testu” – powiedział Stefański, cytowany w komunikacie.
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego testu diagnostycznego, wykrywającego raka piersi we wczesnych stadiach rozwoju w oparciu o opracowane substraty reagujące z moczem pacjentów z określonym typem nowotworów oraz zbadanie skuteczności klinicznej testu. Całkowita wartość projektu pt. „Test NASTRO – bazujący na metodzie enzymatycznej, nisko kosztowy test IVD do diagnozowania raka piersi we wczesnych stadiach rozwoju oraz międzynarodowa ochrona praw własności przemysłowej nowego markera diagnostycznego piersi, a także zdobywanie i rozwój kompetencji zespołu URTESTE S.A. w obszarze prac B+R i ich komercjalizacji” wynosi 20,8 mln zł. Urteste dysponuje wkładem własnym do projektu. Okres realizacji projektu oraz kwalifikowalności wydatków rozpoczął się 2 stycznia 2024 r. i potrwa do końca 2029 r., podano także.
„Priorytetowym projektem Urteste pozostaje PANURI. 24 stycznia 2025 r. odbędzie się trzecie formalne spotkanie z FDA, na którym skonsultowane zostaną szczegóły badania klinicznego. Spółka planuje, rozpocząć badanie kliniczne w PANURI w I kwartale 2025 r.” – wskazano też w komunikacie.
Nowotwór piersi jest drugim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Według raportu „Global Cancer Statistics 2022” w 2022 r. na świecie odnotowano ponad 2,3 mln nowych przypadków chorych na raka piersi oraz blisko 0,7 mln zgonów spowodowanych tymi nowotworami, podano też w materiale.
Urteste posiada obecnie 12 prototypów testów diagnostycznych dla nowotworów: piersi, mózgu, żołądka, dróg żółciowych, jajnika, trzonu macicy, nerki, jelita grubego, płuca, wątroby, trzustki i prostaty, odpowiadających łącznie za blisko 70% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami na świecie.
„Rozwijana przez Urteste innowacyjna technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu przy pomocy odpowiednich testów, powodujących zmianę intensywności zabarwienia moczu (zmianę absorbancji), co może świadczyć o obecności nowotworu” – czytamy też w komunikacie.
Urteste specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnej technologii do wykrywania chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju. W maju 2023 r. spółka przeniosła się na rynek główny GPW z NewConnect, na którym była notowana od 2021 r.
Źródło: ISBnews