Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) przedstawiło projekt Kodeksu dobrych praktyk nadzoru właścicielskiego (KDPNW), który ma stanowić jasne, przejrzyste i nowoczesne standardy zarządzania spółkami Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz ich spółkami zależnymi. W resorcie trwają także prace nad projektem nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym.
Jak podkreślił minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, celem tych działań jest profesjonalizacja nadzoru właścicielskiego, aby nie powtórzyły się nieprawidłowości zidentyfikowane w czasie audytów przeprowadzonych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, w wyniku których można szacować, że łączne straty wynikające m.in. z nietrafionych inwestycji oraz nieuzasadnionych wydatków wynoszą co najmniej kilkanaście miliardów złotych.
„Audyty i rozliczenie nieprawidłowości to dopiero pierwszy krok. Początkiem drogi jest kodeks dobrych praktyk, który co do zasady jest dla rad nadzorczych, ale przewiduje też zalecenia dotyczące zarządów. Kodeks ma naturę ogólną, więc mamy nadzieję, że będzie on wyznacznikiem nie tylko dla spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa” – powiedział Jaworowski podczas konferencji prasowej.
Projekt kodeksu trafi teraz do konsultacji publicznych, które potrwają trzy tygodnie, tj. do 18 grudnia br.
„Droga do uzdrowienia ładu korporacyjnego będzie długa, ale będziemy bezwzględni w egzekwowaniu naszych praw jako akcjonariusza” – dodał minister.
Jaworowski poinformował również, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, która również dotyczyć będzie ładu korporacyjnego, a która powinna trafić do konsultacji w ciągu kilku tygodni.
„Nie kończymy na dobrych praktykach, w kolejnej fazie przedstawimy rozwiązania ustawowe, która mają poprawić efektywność zarządzania spółkami z udziałem Skarbu Państwa” – zapowiedział minister.
W projekcie planowane jest m.in. zaostrzenie kryteriów naboru członków do rad nadzorczych.
Jak podkreślił resort w komunikacie, Kodeks omawia zadania walnego zgromadzenia, rady nadzorczej i zarządu. Skupia uwagę m.in. na zasadach współpracy pomiędzy organami, kwestiach wynagrodzeń oraz postępowań kwalifikacyjnych do władz spółek.
„Rada nadzorcza ma sprawować nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności, dbając jednocześnie o wzrost wartości spółki w długim terminie i zwracać szczególną uwagę na spójność działań inwestycyjnych i rozwojowych spółki do przyjętej przez nią strategii. Natomiast w skład rady nadzorczej mają wchodzić członkowie zapewniający merytoryczny i bieżący nadzór nad spółką, przy zachowaniu różnorodności w odniesieniu do płci oraz niedyskryminacji w odniesieniu do wszystkich innych cech” – czytamy w komunikacie.
W przypadku spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa oraz w innych podmiotach, gdzie jest to uzasadnione stopniem skomplikowania danego postępowania lub specyfiką poszukiwanego kandydata, Kodeks zaleca korzystanie z usług niezależnego doradcy personalnego (tzw. executive search) lub powołania komitetu nominacyjnego. Prowadząc postępowanie kwalifikacyjne nacisk należy położyć na sprawdzenie kwalifikacji i predyspozycji, a nie tylko spełnienie wymogów formalnych, podano także.
Źródło: ISBnews