Asseco Poland liczy na kontynuację pozytywnych trendów sprzyjających poziomowi marży operacyjnej, poinformowała CFO Karolina Rzońca-Bajorek. Jeśli w tym ostatnim kwartale roku pojawi się zmiana poziomu rentowności operacyjnej to delikatna na tle dobrego III kwartału.
„Rentowność poprawia się, wzrosła 1,4 pkt proc. na kwartale, co odzwierciedla poziom zarządzania kosztami, w tym nasze największe czyli koszty pracy. Rynek pracy zrobił się korzystniejszy dla pracodawców, a także zakończenie kontraktów które niekoniecznie kontrybuowały do wyników. […] Nie wydaje się żeby było coś, co miałoby dotychczasowe trendy zmienić. Nie spodziewam się żadnych one-off w IV kw. Jeśli w tym ostatnim kwartale roku pojawi się zmiana poziomu rentowności operacyjnej to delikatna na tle dobrego III kw.” – powiedziała Rzońca-Bajorek podczas konferencji prasowej.
Rentowność operacyjna non-IFRS w III kwartale wyniosła 12,9%, a po trzech kwartałach 12,1%.
W kwestii perspektyw na 2025 r., CFO wskazała na niedawne zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie, co powinno sprzyjać izraelskim firmom grupy, szczególnie Magic.
„Mamy nadzieję, że Słowacja i Czechy będą kontynuowały odbudowę. Liczę na Polskę na bazie backlogu i perspektyw. W polskiej energetyce będzie duże sprawdzam w 2025” – wymieniła Rzońca-Bajorek.
Wiceprezes Artur Wiza dodał, że wciąż jest nadzieja na środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w efekcie czego cyfryzacja przyspieszy.
„Jako lider rynku powinniśmy mieć w tym udział. Cyberbezpieczeństwo to nadal niespełniona nadzieja rynku, a będzie to niesamowity rynek, gdyż coraz więcej kanałów cyfrowych otwiera się w wielu obszarach” – dodał Wiza.
Wiceprezes Marek Panek dodał, że grupa widzi też perspektywy w zmianach regulacyjnych w Polsce i na poziomie unijnym, co da grupie m.in. możliwość rozwoju produktów. Wskazał także na stabilną, dobry sytuację w bankowości dla grupy ze względu na utrzymanie i rozwój systemów, a także wzrostowy biznes w sektorze leasingu.
Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem oraz szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie. Spółka jest notowana na GPW od 2004 r. (początkowo jako Comp Rzeszów); wchodzi w skład indeksu mWIG40.
Źródło: ISBnews