Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo – NSA) wyniósł -8,1 w lutym 2025 r. wobec -9,6 w styczniu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane sygnalne.
W lutym br. publikowane wskaźniki z większości sektorów (zarówno dane wyrównane, jak i niewyrównane sezonowo) wskazują na
stabilizację koniunktury w gospodarce. W porównaniu z poprzednim miesiącem nieznaczna poprawa koniunktury wystąpiła w handlu detalicznym, przetwórstwie przemysłowym oraz transporcie i gospodarce magazynowej. W większości badanych obszarów sygnalizowane
jest pogorszenie składowych „diagnostycznych”, natomiast w przypadku „prognostycznych” zgłaszana jest poprawa, podał GUS.
„Jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (plus 25,3) oceniają koniunkturę najbardziej korzystnie, a wartość wskaźnika zbliżona jest do średniej długookresowej (plus 25,4). Najbardziej pesymistyczne oceny formułują podmioty z sekcji przetwórstwo przemysłowe (minus 8,1)” – czytamy w komunikacie.
W budownictwie w lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 6,8 (w styczniu minus 7,3).
W handlu hurtowym lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 1,8 (minus 2,0 przed miesiącem).
W handlu detalicznym w lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 3,2 (minus 5,9 w styczniu).
W transporcie i gospodarce magazynowej w lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2,5 (przed miesiącem minus 4,0).
W zakwaterowaniu i gastronomii w lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w lutym na poziomie plus 0,7 (w styczniu plus 1,0).
W informacji i komunikacji w lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 9,1 (przed miesiącem plus 10,4).
W finansach i ubezpieczeniach w lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 25,3 (przed miesiącem plus 26,8).
Badania za bieżący miesiąc – odpowiedzi udzielane w okresie od 1 do 10 dnia bm.
Źródło: ISBnews