Ministerstwo Zdrowia otrzymało dziś w nocy informację potwierdzającą pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
„W nocy otrzymaliśmy dodatni wynik pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce. […] Jest to pacjent w województwie lubuskim, leży w szpitalu w Zielonej Górze. Czuje się dobrze. Wszystkie procedury zadziałały zgodnie z tym, jak powinny działać” – powiedział Szumowski podczas konferencji prasowej.
„Wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową i są pod nadzorem służb sanitarnych” – dodał.
We wtorek posłowie niemal wszystkich klubów opowiedzieli się za przyjęciem ustawy przyznającej szereg uprawnień organom administracji rządowej i samorządowej oraz służbom medycznym na wypadek pojawienia się epidemii koronawirusa. Na realizację ustawy zabezpieczono w rezerwie kryzysowej – 1,3 mld zł oraz środki z rezerwy ogólnej prezesa Rady Ministrów – 200 mln zł.
Ustawa wprowadza możliwość wydawania przez wojewodę poleceń organom administracji, osobom prawnym oraz organom samorządu terytorialnego. Katalog podmiotów obowiązanych do realizacji poleceń wojewody może zostać, na wniosek prezesa Rady Ministrów, rozszerzony m.in. o przedsiębiorców.
Wprowadza możliwość zlecania pracy zdalnej w okresie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego i dodatkowy 14-dniowy (tyle wynosi maksymalny czas inkubacji wirusa) zasiłek opiekuńczy dla rodziców, w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. Zwalnia też przedstawicieli służb medycznych z kontroli na lotniskach.
Dopuszcza też pomijanie prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego i prawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wprowadza też możliwość czasowego ograniczenia lub zawieszenia przez ministra właściwego do spraw oświaty nauki w szkołach na określonym obszarze (w zależności od stopnia zagrożenia koronawirusem).
Organy administracji będą też mogły nakładać na szpitale i przychodnie konkretne zadania (np. zmiany w strukturze organizacyjnej, przekazanie produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz aparatury i sprzętu medycznego).
Źródło: ISBnews