W ramach cyfryzacji procesu inwestycyjnego już od poniedziałku będzie można pobrać i wypełnić kilka formularzy dot. procesu budowlanego. W najbliższych miesiącach ma pojawić się także możliwość przesyłania dokumentacji budowlanej online, a pod koniec roku – złożenie przez internet wniosku o pozwolenie na budowę, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
W miniony wtorek rząd przyjął projekt noweli prawa budowlanego.
„Mamy nadzieję, że zakończymy proces legislacyjny do końca września i jak tylko ustawa wejdzie w życie te wnioski [w procesie budowlanym] będzie można podpisywać profilem zaufanym, komunikować się już kompletnie bezosobowo w trybie bez papieru z urzędem” – powiedziała Emilewicz dziennikarzom.
Do grudnia 2020 r. resort chciałby, aby wszystkie formularze budowlane, łącznie z dokumentacją techniczną były przekazywane w trybie cyfrowym bez konieczności kontaktu inwestora oraz innych osób, działających w jego imieniu z urzędem.
Emilewcz przypomniała, że w 2019 roku wydano ponad 99 tys. pozwoleń na budowę dla budynków jednorodzinnych i ponad 5 tys. pozwoleń dla budynków wielorodzinnych, w sumie 150 tys. pozwoleń na budowę.
„Do tej pory każdy z wniosków musiał zostać dostarczony przez interesariusza osobiście, a każdy z tych wniosków wiąże się też z kontaktem w wielu urzędach.[…] Naszym celem jest, aby dla tych znajdujących się w przestrzeni publicznej dokumentów nie trzeba było wykonywać dodatkowych […] aktywności” – powiedziała.
Wiceminister rozwoju Robert Nowicki zaznaczył, że od przyszłego tygodnia szereg formularzy będzie dostępnych on-line. Resort wybrał obszary, w których najczęściej jak wynika ze statystyk dochodzi do kontaktu obywatel – Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).
„Będzie można zgłosić roboty budowlane, będzie można zgłosić zamianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, wnioskować o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, przenieść decyzję o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, zgłosić rozbiórkę, wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, zgłosić o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane” – powiedział Nowicki.
W planach jest:
- wprowadzenie Elektronicznego Dziennika Budowy;
- nowy elektroniczny centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane;
- konto inwestora w serwisie e-budownictwo;
- umożliwienie – pod koniec roku – złożenia wniosku o pozwolenie na budowę całkowicie elektronicznie, załączając wymagane dokumenty i podpisując je za pomocą profilu zaufanego.
Źródło: ISBNews