W ocenie 32% mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w ciągu najbliższych 6 miesięcy poprawi się kondycja w ich branży, wynika z 7. edycji „Barometru COVID-19” zrealizowanej przez Europejski Fundusz Leasingowy (EFL). Ponadto, co czwarta firma liczy na powrót koniunktury w ciągu najbliższych miesięcy, a 42% w przyszłym roku. Wciąż najlepiej z kryzysem radzą sobie najwięksi przedstawiciele sektora MŚP – dwa razy mniej średnich firm (13%) niż mikro (26%) i małych (28%) obawia się pogorszenia sytuacji.
„Analizując wszystkie siedem edycji naszego covidowego pomiaru nastrojów w sektorze MŚP, możemy zaryzykować tezę, że mamy początek końca dekoniunktury wśród mikro, małych i średnich firm. Walka z przeciwnikiem nadal trwa, wiele biznesów wciąż pozostaje zamkniętych, wiele dopiero 'rusza’, ale sytuacja powoli się stabilizuje. Mówimy o początku, gdyż tempo wzrostu będzie z pewnością wolniejsze niż tempo spadków, z jakim mieliśmy do czynienia w ciągu minionych dwunastu miesięcy” – powiedział prezes EFL Radosław Woźniak, cytowany w komunikacie.
EFL w badaniu Barometr COVID-19 na przełomie marca i kwietnia br. po raz siódmy zapytał przedsiębiorców z sektora MŚP, czy w kontekście kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa sytuacja w ich branży w ciągu najbliższych 6 miesięcy poprawi się, pogorszy czy pozostanie bez zmian. Wyniki są zbliżone do danych z pomiaru na I kwartał tego roku (zrealizowanym pod koniec grudnia 2020 roku). Niespełna co trzeci (32%) z przedsiębiorców ocenia, że sytuacja w branży się poprawi, zaś co czwarty (24,5%) – że się pogorszy. Wciąż liczna pozostaje grupa, która nie spodziewa się większych zmian (34%). Trzy miesiące wcześniej było 34,5% optymistów i 24% pesymistów, podkreślono.
Biorąc pod uwagę wielkość biznesów, podobnie jak w I kwartale br., największy optymizm panuje wśród przedstawicieli firm średnich. 37% z nich uważa, że sytuacja się poprawi w najbliższym półroczu, a 13%, że się pogorszy. W firmach mikro i małych liczebność grupy optymistów i pesymistów jest podobna. Poprawę zwiastuje po 31% mikro i małych przedsiębiorstw, podczas gdy o pogorszeniu mówi odpowiednio 26% i 28% firm.
„W opinii największej grupy przedstawicieli MŚP powrót koniunktury w Polsce nastąpi w przyszłym roku. Tak uważa 42% zapytanych. Jednak co czwarty przedsiębiorca liczy, że stanie się to jeszcze w tym roku. Co piąty natomiast uważa, że na czas prosperity musimy poczekać jeszcze 2-3 lata. Co dziesiąty respondent jest jeszcze bardziej pesymistycznie nastawiony do przyszłości – uważa, że nie ma co liczyć na powrót koniunktury w najbliższych latach” – czytamy dalej.
Wpływ pandemii koronawirusa na gospodarkę jest nadal oceniany jako negatywny, choć natężenie tych ocen jest nieco słabsze niż we wcześniejszych pomiarach. 22% firm uważa, że COVID-19 ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na ich działalność, o 5,5 pkt proc. mniej niż kwartał wcześniej. 28% mówi: „raczej niekorzystny”, o 3 pkt proc. więcej kw./kw. Wciąż rośnie odsetek osób, których zdaniem epidemia nie wywiera istotnego wpływu na sytuację firmy (39%). W I kwartale br. koronawirusa za neutralny biznesowo uważało 38%, w IV kwartale 2020 – 35%, w III kwartale 2020 – 30%, wskazano również.
Biorąc pod uwagę wielkość firm, zmian „niekorzystnych” spodziewają się przede wszystkim przedstawiciele najmniejszych firm zatrudniających do 9 pracowników i małych. 27,5% mikrofirm ocenia ten wpływ jako zdecydowanie niekorzystny, zaś 41% jako raczej niekorzystny. W przypadku małych przedsiębiorstw o bardzo negatywnym wpływie mówi 26% zapytanych, a o raczej niekorzystnym – 23%. Największy odsetek optymistów znajduje się wśród firm średnich (16%), podobnie jak respondentów, którzy uważają ten wpływa za neutralny (57,5%).
Barometr COVID-19 to dodatkowe badanie towarzyszące Barometrowi EFL, zapoczątkowane w marcu 2020 roku w celu diagnozy wpływu pandemii koronawirusa na przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Aktualna edycja trwała od 22 marca do 7 kwietnia br.
Źródło: ISBnews