Prezydent Andrzej Duda, wydał na wniosek Rady Ministrów rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego, poinformowała Kancelaria Prezydenta. Stan wyjątkowy ma obowiązywać na 3-km pasie przygranicznym na terenie 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
„Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi” – czytamy w komunikacie.
Mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:
– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń na obszarze objętym stanem wyjątkowym;
– zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania na tym obszarze imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
– obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
– zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
– zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów, także zakaz fotografowania funkcjonariuszy straży granicznej, policji i wojska;
– zakaz przebywania na terenie objętym stanem wyjątkowym osób, za wyjątkiem osób na stale tam zamieszkujących, zapewniających obsługę urzędów administracyjnych, bądź pracujących na tym obszarze, wykonujących działalność gospodarczą, świadczących tam usługi pocztowe, kurierskie, dostawy materiałów i towarów, a także wykonujący zaopatrzenie sklepów (zakaz nie będzie obejmował posiadaczy nieruchomości na tym terenie, rolników wykonujących pracę w gospodarstwach rolnych, uczniów, ich opiekunów i studentów, jeżeli ich obecność jest związana z pobieraniem nauki lub kontynuowaniem studiów, osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach, możliwe będą odwiedziny w rodzinie)
– ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
– ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
Zakres wprowadzenia i stosowania ograniczeń zostanie określony w rozporządzeniu Rady Ministrów oraz w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Osoby, które nie zamieszkują na tym terenie będą musiały go opuścić do godziny 24:00. Wprowadzony zostanie także dodatkowo zakaz noszenia broni na tym terenie.
Obszary obejmujące obręby ewidencyjne, położone w gminach i powiatach województwa podlaskiego oraz województwa lubelskiego, w których zostaje wprowadzony stan wyjątkowy, położone bezpośrednio przy granicy z Republiką Białorusi, wskazane zostały w załączniku do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co uzasadnione jest szczególną sytuacją przy granicy z Republiką Białorusi oraz koniecznością niezwłocznego umożliwienia skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe, z uwagi na ważny interes państwa, podano także.
Jednocześnie prezydent RP skierował rozporządzenie do marszałka Sejmu w celu jego rozpatrzenia przez Sejm RP.
Jak poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński rozporządzenie ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego zostało wydane też na Litwie (dotyczy całego terytorium kraju) i na Łotwie (dotyczy pasa przygranicznego). Jak zapewnił Kamiński wszystkie działania zostały uzgodnione z partnerami.
Podano także, że trwają rozmowy na temat ewentualnej rekompensaty strat, głównie dla przedsiębiorstw turystycznych na tym terenie ze względu na ograniczenia wprowadzone stanem wyjątkowym.
Źródło: ISBnews