Sejm przyjął większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o cudzoziemcach zakładającej usprawnienie postępowań administracyjnych w sprawach o legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce oraz łączenia zezwoleń na pobyt i pracę. Nowelizacja zakłada wydłużenie cudzoziemcom z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy dopuszczalnego okresu pracy na podstawie oświadczenia z 6 miesięcy obecnie do 24 miesięcy.
Przyjęte przez Sejm poprawki mają głównie charakter techniczno-legislacyjny i redakcyjny. Mają na celu ujednolicenie terminologii i wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych poprzez doprecyzowanie niektórych zapisów.
Nowelizacja wprowadza szereg usprawnień w legalizacji pobytu cudzoziemców przebywających na terytorium RP w związku z wykonywaniem pracy, w szczególności w postępowaniach związanych z udzieleniem zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, które jest najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce. Uchylony ma zostać wymóg przedstawiania przez cudzoziemca adresu zamieszkania oraz źródła stabilnego i regularnego dochodu w Polsce jako warunku wydania zezwolenia na pobyt i pracę.
Zakłada także m.in. wydłużenie z obecnych 6 miesięcy do 24 miesięcy okresu maksymalnego dopuszczalnego powierzenia pracy cudzoziemcowi w związku z jednym oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wpisanym przez powiatowy urząd pracy do ewidencji oświadczeń, oraz pozwala na likwidację okresu koniecznego powstrzymania się od wykonywania pracy na podstawie oświadczenia.
Nowela wprowadza uproszczony tryb udzielania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę do postępowań wszczętych i pozostających w toku.
Nowelizacja zakłada:
- Wprowadzenie uproszczeń dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę poprzez:
- rezygnację z wymogu posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu dla udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę – na rzecz wymogu otrzymywania przez cudzoziemca wynagrodzenia nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca;
- wprowadzenie nowego trybu zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w sytuacji zmiany podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę;
- poszerzenie katalogu okoliczności, które nie wymagają zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę;
- wprowadzenie rozwiązania przyspieszającego uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę przez cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki.
- Wprowadzenie rozwiązań dotyczących odniesienia wynagrodzenia, jako wymogu udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji do przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie tego zezwolenia, a nie w roku poprzedzającym zawarcie umowy dotyczącej wykonywania pracy.
- Wprowadzenie zmian dotyczących postępowań w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy do 24 miesięcy.
- Możliwość przyspieszenia wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla gospodarki Polski (podmioty te określi minister właściwy do spraw gospodarki).
- Ułatwienie składania wniosków o Kartę Polaka.
- Wprowadzenie regulacji czasowej, zakładającej uproszczony tryb udzielania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w odniesieniu do postępowań wszczętych, które w dniu wejścia w życie ustawy będą pozostawać w toku.
Źródło: ISBnews