Orlen Południe – spółka z Grupy PKN Orlen – i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) otrzymały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na utworzenie spółki celowej (SPV), która zainwestuje w rozwój sieci nowoczesnych biometanowni, podały spółki w komunikatach.
„Tym samym spełnił się warunek utworzenia wspólnego przedsiębiorcy. Orlen Południe będzie mieć 51% udziałów, PGNiG 49% w tworzonym podmiocie” – czytamy w komunikacie.
Docelowym obszarem działalności SPV jest rozwój rynku i produkcji biometanu, w szczególności pozyskiwanie i budowa instalacji biometanowych, rozwój technologii wykorzystywanych do produkcji biometanu, a także produkcja, obrót i wykorzystanie biometanu w różnych obszarach działalności Grupy Orlen i PGNiG, podsumowano.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 39 197 mln zł w 2020 r.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews