Prezydent wnosi do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładający likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz wprowadzający możliwość żądania przez obywatela testu bezstronności i niezawisłości sędziowskiej w sprawach toczących się, a także tych, w których zapadł już prawomocny wyrok.
„Składam do laski marszałkowskiej prezydencki projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym” – zapowiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej.
Projekt zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
„Proponuję, aby Izba ta została zlikwidowana, aby sędziowie, którzy dzisiaj w tej Izbie orzekają, którzy do tej Izby zostali powołani, mieli zgodnie z zasadami, zgodnie z przepisami polskiej konstytucji możliwość, stworzoną przez I prezesa SN, przejścia do wybranej przez nich innej Izby w Sądzie Najwyższym istniejącej, aby mieli także możliwość – jeżeli to wybiorą – przejścia w stan spoczynku, bo taką możliwość przewiduje polska konstytucja” – tłumaczył prezydent.
W jej miejsce ma zostać powołana Izba Odpowiedzialności Zawodowej, oparta na zasadach już istniejących w polskim sądownictwie. Ma ona składać się z 11 sędziów, wybieranych spośród wszystkich sędziów SN (za wyjątkiem I prezesa SN i prezesów SN) w drodze głosowania. Po wyborze i powołaniu prezydenta będą oni pełnić funkcję w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej w ramach pensum sędziowskiego – w części w tej izbie (do 50% pensum), w części w innych izbach, do których zostali powołani.
Projekt zakłada wprowadzenie testu bezstronności i niezawisłości sędziowskiej.
„Jeżeli obywatel ma wątpliwości – ma prawo żądać testu co do spraw, które się toczą, jak co do tych, które są już zakończone także prawomocnymi orzeczeniami” – powiedział prezydent.
Wyraził przekonanie, że projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, aby dać rządowi narzędzie do zakończenia sporu z Komisją Europejską
„Ten projekt, który składam do laski marszałkowskiej jako projekt prezydencki […] ma dać polskiemu rządowi narzędzie do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy, dlatego, że ten spór nie jest nam potrzebny, dlatego że jesteśmy teraz w trudnej sytuacji międzynarodowej” – uzasadnił.
Zaapelował o szybkie przyjęcie projektowanej regulacji.
Źródło: ISBnews