Dane wskazują, że pracodawcy będą starać się sprostać presji płacowej – obecnie 28% firm planuje podwyżki w ciągu najbliższego półrocza, wynika z przeprowadzonego przez przez Instytut Badawczy Randstad i pracownię Gfk badania „Plany Pracodawców”.
Na podwyżki najczęściej mogą liczyć pracownicy sektora nowoczesnych usług dla biznesu, gdzie ponad połowa przedsiębiorstw przewiduje wzrost wynagrodzeń oraz w pozostałej działalności usługowej (34%) i budownictwie (31%).
„Pomimo presji płacowej, skala podwyżek planowanych na drugiej półrocze 2022 roku przypomina deklaracje sprzed pandemii. Nieco wyższe są jedynie kwoty deklarowane przez pracodawców, ale nadal większość z firm planuje wzrosty płac, które nie przekroczą 7%, co przy kilkunastoprocentowej inflacji może nie być odczuwalne w portfelach wszystkich pracowników, szczególnie jeśli ich wynagrodzenie nie uległo zmianie na początku roku” – powiedziała dyrektor personalna i członek zarządu Randstad Polska Monika Hryniszyn, cytowana w komunikacie.
Choć wciąż większość pracodawców ocenia swoją sytuację finansową pozytywnie, to ten odsetek w ostatnim półroczu zmalał, a zwiększył się procent tych, które oceniają kondycję firmy źle lub bardzo źle, wskazano także w materiale.
„Zdecydowanie najlepszą kondycję finansową deklarują przedstawiciele sektora finansowego (82% co najmniej dobrze lub bardzo ocenia sytuację firmy). Na uwagę zasługują też sektory nieruchomości i SSC/BPO, w przypadku których również około 70% przedsiębiorców jest zadowolonych z sytuacji firmy. W najtrudniejszej sytuacji wydają się być firmy prowadzące pozostałą działalność usługową” – czytamy dalej.
Sytuacja makroekonomiczna i geopolityczna odbijają się na nastrojach pracodawców. Z badania wynika, że niemal połowa przedsiębiorców spodziewa się recesji w nadchodzącym półroczu. Zarazem do 8% spadł odsetek firm, które przewidują wzrost gospodarczy – to o połowę mniej niż w poprzedniej, grudniowej edycji badania i o 17 pkt proc. mniej niż rok temu.
„Najczęściej recesji spodziewają się firmy z sektorów transportu, gospodarki magazynowej i łączności (56%), przemysłu (53%) i nowoczesnych usług dla biznesu SSC/BPO (50%). Najmniej pesymistyczni są pracodawcy z branży finansowej i ubezpieczeniowej – 41% spodziewa się recesji” – napisano także w informacji.
Wywiady bieżącej, 45. edycji badania, zostały zrealizowane w okresie od 19 kwietnia – 12 maja 2022 r.
Źródło: ISBnews