Ponad połowa bankowców (53%) ocenia, że zdecydowanie powinny być wdrażane publiczne programy takie, jak np. zwolnienia podatkowe, systemy motywacyjne, wspierające i zachęcające gospodarstwa domowe do długoterminowego oszczędzania – szczególnie na cele emerytalne, wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP).
„Wdrażanie publicznych programów wspierających oszczędzanie długoterminowe powinno wspierać oszczędzanie na cele emerytalne (80%), mieszkaniowe (75%), zdrowotne (58%), a także edukacyjne (33%)” – czytamy w komunikacie.
Według 36% badanych, w okresie pandemii bezpowrotnie zlikwidowano ponad 30% lokat terminowych, jedna trzecia (33%) jest zdania, że zlikwidowano od 6 do 20% lokat w tym czasie, a 30% uważa, że klienci od początku pandemii zlikwidowaniu mniej niż 10% lokat terminowych.
Według badania, zainteresowanie klientów mieszkaniowymi produktami kredytowymi o stałym (lub częściowo stałym) oprocentowaniu zostało ocenione jako małe przez 43% badanych. Odmiennego zdania jest 16% badanych, którzy widzą duże lub bardzo duże zainteresowanie takimi produktami kredytowymi.
Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 5-23 sierpnia. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięły udział 92 placówki bankowe z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.
Źródło: ISBnews