APS Energia może zaprezentować nową strategię za kilka miesięcy, poinformował prezes Piotr Szewczyk. Wśród planowanych kierunków jest m.in. magazynowanie energii – rekuperacja, elektromobilność, trakcja i energetyka jądrowa.
„W ramach nowej strategii będziemy chcieli opracowywać systemy rekuperacji, które de facto są systemami magazynowania energii. Dotyczy to zarówno rekuperacji dynamicznej – np. rekuperatory w pojazdach, które odzyskują energię hamowania – jak i rekuperatorów zapewniających bezpieczeństwo” – powiedział Szewczyk podczas podczas Trigon Green-Tech Conference 2021.
„Jeśli chodzi o e-mobility, to szacujemy, że w połowie przyszłego roku powinniśmy mieć pełną rodzinę ładowarek zarówno na rynek polski, jak i inne rynki, w dwóch standardach przyłączy – europejskim i japońskim” – dodał prezes.
Wskazał też, że kluczowe dla spółki mogą mieć projekty realizowane wspólnie z zewnętrznymi partnerami – WB Electronics i Neo Energy Group. W przypadku pierwszego z nich trwa due diligence spółki zależnej ENAP.
Kolejnym obszarem działania APS Energia mają pozostać systemy zasilania dla elektrowni jądrowych, także dla systemów fuzji termojądrowej, nad którymi pracują obecnie naukowcy. Zdaniem Szewczyka, w ciągu 10-20 lat badania nad tym sposobem pozyskiwania energii powinny być ukończone.
APS Energia chce również rozwijać ofertę produktów dla trakcji, w szczególności dla ekologicznych środków transportu.
„Na ten cel chcielibyśmy przeznaczać bardzo duże środki na badania i rozwój” – wskazał prezes.
Jednocześnie spółka nie rezygnuje z dotychczasowych obszarów działalności.
„Zdecydowanie więcej informacji przekażemy za kilka miesięcy, ogłaszając nową strategię” – posumował Szewczyk.
Aktualnie APS Energia realizuje strategię na lata 2019-2021. Przewiduje ona osiągnięcie średniorocznego wzrostu organicznego przychodów na poziomie do 20% r/r i wejście w obszary działania takie, jak trakcja jezdna (tramwaje, kolej), infrastruktura trakcyjna (sygnalizacja i wskaźniki), gospodarka energią (magazyny energii), środki transportu (autobusy elektryczne i hybrydowe), elektromobilność (stacje ładowania, serwis).
APS Energia jest producentem i dostawcą przemysłowych systemów zasilania awaryjnego. Głównymi klientami APS są spółki z sektora energetycznego oraz nafty i gazu zarówno w kraju, jak i za granicą. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2015 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 85,4 mln zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews