Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) proponuje przedsiębiorstwom transportowym leasing operacyjny oraz pożyczki na wypłatę wynagrodzeń bądź odzyskanie płynności finansowej z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie, poinformował wiceprezes Agencji Paweł Kolczyński.
„Istotą tych instrumentów jest to, aby w tym najbardziej negatywnym dla przedsiębiorców okresie zapewnić im płynność, odbudować ich zdolności kapitałowe do funkcjonowania w tych trudnych warunkach” – powiedział Kolczyński na konferencji prasowej.
Na działania w ramach tarczy 2.0 Agencja Rozwoju Przemysłu otrzymała 1,7 mld zł na instrumenty wsparcia dla przedsiębiorstw. Obecnie procedowana jest ustawa, która zakłada dofinansowanie ARP dodatkową kwotą 900 mln zł.
Dyrektor zarządzający ARP Konrad Trzonkowski poinformował, że oferta Agencji składa się z trzech głównych produktów.
„Pierwszy produkt to leasing operacyjny – ma umożliwić odzyskanie płynności finansowej poprzez przeniesienie leasingu z towarzystw leasingowych, które nie są w stanie zaoferować karencji w spłacie do ARP Leasing” – powiedział dyrektor.
Dodał, że wydłużenie okresu leasingu o kolejnych 12 miesięcy jest innowacyjnym rozwiązaniem na polskim rynku leasingu. ARP proponuje też szybką wypłatę wynagrodzenia netto bezpośrednio na rachunki pracowników bądź kierowaną do przedsiębiorcy na zapłatę wynagrodzeń. Karencja w spłacie ma w tym przypadku wynosić 12 miesięcy, a okres spłaty – nawet do 24 miesięcy.
Ofertę ARP – jak powiedział Trzonkowski – uzupełnia pożyczka na finansowanie potrzeb związanych z kapitałem obrotowym. Ta pożyczka może być przekazana na realizację bieżących płatności. Karencja w spłacie wynosi 15 miesięcy, a okres spłaty – do pięciu lat.
Wnioski o skorzystanie z tych instrumentów można składać za pośrednictwem strony internetowej, załączając dokumenty statutowe i sprawozdania finansowe. Wnioski mają być rozpatrywane – jak podano – w ciągu 14 dni.
Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji.
Źródło: ISBnews