Bank Pekao bierze udział w rozmowach na temat finansowania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), poinformował wiceprezes Pekao Paweł Strączyński.
„Bank Pekao jest bankiem kredytującym wszystkie grupy energetyczne, które będą przekazywały aktywa do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Wszytskie banki które finansują grupy energetyczne biorą udział w rozmowach natomiast finansowania NABE” – powiedział Strączyński podczas telekonferencji.
„Dopóki nie będziemy mieli finalnych decyzji dotyczących NABE, przekazywanie szczegółów na temat rozmów nie wniesie żadnej wartości informacyjnej” – zaznaczył.
Dodał, że ewentualny udział w finansowaniu NABE nie oznaczałby odejścia od strategii ESG banku, ani nie ograniczyłby akcji kredytowej dla sektorów nisko- i zeroemisyjnych.
Wiceprezes zwrócił również uwagę na rolę regulacji unijnych i taksonomię.
„Co będzie działo się z węglem dla UE – pokażą najbliższe miesiące. Nie jest wykluczone, że węgiel mógłby się stać paliwem przejściowym” – wskazał.
Na początku marca br. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”. Dokument przewiduje zakończenie całego procesu i utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) w IV kwartale 2022 r.
Z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa wydzielone mają zostać aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Po wydzieleniu aktywów węglowych koncerny energetyczne mają skupić się na realizacji inwestycji nisko- i zeroemisyjnych. Właścicielem aktywów węglowych ma być NABE, działająca w formie spółki ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa.
Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 250,57 mld zł na koniec 2021 r.
Źródło: ISBnews