Zmiany cen paliw w hurcie wciąż nie dają przestrzeni do wyraźnych obniżek cen detalicznych. Ze względu na poziom marży detalicznej najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja cen na stacjach w kolejnym tygodniu, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.
Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:
Za nami kolejny tydzień bez większych zmian cen na stacjach, ale dla planujących wyjazdy na majowy weekend to małe pocieszenie. Ceny co prawda ceny są stabilne i takie pozostaną przez weekend, to jednak są zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. Aktualnie ceny paliw kształtują się na średnim poziomie: benzyna bezołowiowa 95 – 5,27 zł/l, bezołowiowa 98 kosztuje 5,57 zł/l, olej napędowy 5,20 zł/l, a autogaz 2,47 zł/l.
Widać, że jedynie tankujący autogaz zapłacą mniej niż przed tygodniem. Autogaz jako jedyne paliwo tanieje od początku kwietnia, w sumie o 14 groszy na litrze.
Jeśli chodzi o poziom cen hurtowych w kraju to widać, że dynamika zmian jest nieco mniejsza, ale zmiany cen wciąż nie dają przestrzeni do wyraźnych obniżek cen detalicznych. Ze względu na poziom marży detalicznej najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja cen na stacjach w kolejnym tygodniu aniżeli zmiany cen w górę lub w dół.
Ropa naftowa
Ropa Brent kosztuje 67,50 USD/bbl i jest to poziom około 1,50 USD/bbl wyższy niż przed tygodniem.
Na rynku wciąż przeważają oczekiwania poprawy popytu na paliwa w średnim terminie wraz z planami odmrażania gospodarek. Po części oczekiwaniom tym sprzyja utrzymanie w mocy decyzji OPEC+ o zwiększaniu wydobycia. Wydaje się, że gdyby nie przedłużający się lockdown w Indiach i Japonii czyli 3 oraz 4 największym na świecie importerze ropy naftowej na rynku moglibyśmy obserwować nowe tegoroczne maksima cen.
Wspólny Ministerialny Komitet Monitorujący OPEC+ (JMMC) poparł w poniedziałek 27 kwietnia decyzję OPEC+ z 1 kwietnia o systematycznym zwiększaniu wybycia ropy naftowej wraz z początkiem maja. Dodatkowo od początku maja z dodatkowych cięć produkcji w wielkości 1 mln bbl/d będzie stopniowo wycofywać się Arabia Saudyjska. W sumie w maju produkcja OPEC+ wzrośnie 0,6 mln bbl/d, w czerwcu 0,7 mln bbl/d, natomiast w lipcu 0,84 mln bbl/d. Na poziomie ministerialnym najbliższe spotkanie OPEC+ odbędzie się 1 czerwca.
Citigroup szacuje, że konsumpcja ropy naftowej w porównaniu z poziomem sprzed wybuchu pandemii koronawirusa odbudowała się już w 95% a w II i III kwartale tego roku osiągnie nowy rekordowy poziom 101,5 mln bbl/d.
Źródło: ISBnews / BM Reflex