Creotech Instruments rozpoczyna realizację nowego projektu badawczo-rozwojowego „Elektronika w odpowiedzi na wyzwania Technologii Kwantowych” o łącznej wartości 7,2 mln zł, podała spółka. Na realizację projektu firma pozyskała ponad 5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
W 2019 r. wartość rynku komputerów kwantowych wynosiła 507,1 mln USD i do 2030 r. ma ona wzrosnąć do poziomu 65 mld USD, co oznacza CAGR 56% (wg danych ResearchAndMarkets, kwiecień 2020). Europa i Ameryka Płn. będą tu mieć największy udział, który może osiągnąć nawet 78,0% w roku 2030, podano w komunikacie.
„Ten dynamiczny rozwój rynku wspierany jest niewątpliwie przez narodowe oraz międzynarodowe programy. Istniejący w Stanach Zjednoczonych National Quantum Initiative Program otrzymuje dofinansowanie z budżetu w wysokości 1,2 mld USD. Jego głównym celem jest wsparcie rozwoju technologii przetwarzania komputerowego i aplikacji bazujących na zjawiskach kwantowych. Równolegle w UE od 2018 roku działa Quantum Flagship, z budżetem 1 mld euro. Został ukierunkowany na przygotowanie Unii Europejskiej do współzawodnictwa na rynku światowym związanym z drugą rewolucją kwantową, m.in. komputerami kwantowymi” – powiedział współzałożyciel i szef R&D w Creotech Instruments dr Grzegorz Kasprowicz, cytowany w komunikacie.
Pozyskany projekt rozszerzy działalność Creotech Instruments w obszarze komputerów kwantowych, czego efektem będą pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na świecie modułowe urządzenia elektroniczne dla technologii kwantowych, oparte na specyfikacjach uzgodnionych przez wiodące w tym temacie grupy badawcze z USA i EU.
„W naszym projekcie wykorzystamy prototypy rozwiązań kontrolno-pomiarowych, które choć są znane i dostępne, to pozostają jeszcze niedopracowane. Planujemy je samodzielnie rozwijać, tworząc zestaw innowacyjnych produktów, który doprowadzimy do etapu gotowości technologicznej TRL7, a następnie skomercjalizujemy. Stworzymy rozwiązania pozwalające na szybką integrację pełnych systemów kontrolnych dla komputerów kwantowych, dostosowanych do potrzeb konkretnej architektury kubitów. Będą z nich mogły korzystać instytuty naukowe do automatyzacji i obsługi eksperymentów z dziedziny fizyki kwantowej oraz jej zastosowań w chemii i biologii, jak również komercyjnie, do budowy i sterowania urządzeniami wykorzystującymi zjawiska kwantowe, przy produkcji niezwykle precyzyjnych wzorców czasu i częstotliwości oraz wysokoczułych systemów czujnikowych” – dodała kierownik projektu B+R w Creotech Instruments dr Anna Kamińska.
Realizacja projektu „Elektronika w odpowiedzi na wyzwania Technologii Kwantowych” przewidziana jest na 3 lata.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Urządzenia spółki brały udział w 26 projektach dla sektora kosmicznego, w tym 10 dla lotnych misji kosmicznych – z czego 4 zrealizowanych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Źródło: ISBnews