Creotech Instruments zakłada przejście do fazy wykonawczej projektów w 2025 roku, a w 2026 roku – osiągnięcia stabilności finansowej i sprzedaży kluczowych produktów, poinformował wiceprezes Jacek Kosiec.
„W tej chwili już przechodzimy do fazy wdrożeniowej. W 2025 roku zamierzamy kolejne satelity przetestować, ale to już będą też satelity częściowo produkcyjne. Natomiast od 2026 roku sądzimy, że już wejdziemy na poziom produkcyjny i zaczniemy dostarczać kompletne misje kosmiczne” – powiedział Kosiec podczas GPW Innovation Day.
Prezes spółki Grzegorz Brona dodał, że Creotech, po projekcie EagleEye, ma przetestowany cały łańcuch wartości i dysponuje zintegrowanym produktem dla rynku kosmicznego.
„Realizujemy kilka kolejnych projektów PIAST, Twardowski (wszystko wskazuje, że studium wykonalności będzie sukcesem), umowę z OHB (liczymy, że uzyskamy tu całkowite zamówienie w 2025), Plasma Observatory (faza początkowa, ale po 2025 mamy nadzieje na rozszerzenie o fazę wykonawczą), SBOM – obserwacja śmieci kosmicznych (mamy nadzieje ze po fazie 0A dostaniemy zlecenie na produkcję całego satelity), Space Weather Nanosatelites (informacja o wygranej w przetargu była ostatnio, jak pokażemy wykonalność, to projekt mógłby zakończyć się zamówieniem na konstelację)” – wymienił Brona.
Dodał, że w przypadku wyczekiwanych rozstrzygnięć projektów Camilla i Microglob to możliwych decyzji można spodziewać się na przełomie roku.
„Spodziewamy się kolejnych możliwości od ESA i że nasze wnioski będą sukcesem i będziemy mogli informować o kolejnych wygranych projektach dla ESA czy Komisji Europejskiej. Prawdopodobnie niedługo też zaakcentujemy swoją obecność na rynku prywatnym” – powiedział prezes.
Kosiec przypomniał ponadto, że spółka rozwija także rozwiązania w technologii kwantowych, dronowych, czy przetwarzania danych satelitarnych.
„Składa się to wszystko na unikalny profil Creotech. Mamy też odpowiednie zasoby finansowe, by wejść w 2025 i zrealizować znaczący wzrost przychodów” – podsumował wiceprezes.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.
Źródło: ISBnews