Istnieje duża liczba „ukrytych niewypłacalności” w Europie, które udało się opóźnić, ale nie całkowicie im zapobiec, co wskazuje na dużą liczbę nierentownych przedsiębiorstw, których upadłość jest kwestią czasu, wynika z raportu „Coface Focus”.
„Oczekuje się, że nie wszystkie ukryte niewypłacalności ujawnią się w 2021 r. Decydujące znaczenie będzie miała ciągłość moratoriów upadłościowych, działań pomocowych, a także wsparcia ze strony banków. Proces 'nadrabiania zaległości’ w zakresie niewypłacalności począwszy od 2021 r. będzie bezpośrednio skorelowany z tempem znoszenia ograniczeń, które z kolei będzie zależało od tempa szczepień. Proces ten będzie również zależał od gotowości państw do dalszego udzielania wsparcia, zwłaszcza że zdecydowana większość przedsiębiorstw zacznie spłacać pożyczki gwarantowane przez państwo dopiero od 2022 r. (jak ma to miejsce na przykład we Francji)” – czytamy w komunikacie.
W Niemczech liczba ukrytych niewypłacalności jest o 21% niższa od poziomu z 2019 r. (co oznacza ok. 3950 niewypłacalności), szacuje Coface.
„Rezultat ten wynika częściowo z wprowadzenia przez rząd niemiecki tymczasowego moratorium na postępowania upadłościowe, by dać czas na zadziałanie wdrożonych środków stymulujących. Sektory metalurgiczny i motoryzacyjny w Niemczech, które na długo przed pandemią znajdowały się w recesji, odnotowały jednak wzrost niewypłacalności w porównaniu z 2019 r.” – czytamy dalej.
W przypadku Francji, Coface przewiduje, że „ukryte niewypłacalności” stopniowo będą się urzeczywistniać – od 2021 do 2022 roku.
„Coface szacuje liczbę ukrytych niewypłacalności na 8,6 tys. w sektorze budowlanym; 1,8 tys. w handlu detalicznym; 1,5 tys. w przemyśle wytwórczym; 1,2 tys. w usługach dla przedsiębiorstw i 800 w transporcie. Jak dotąd, mimo że kryzys gospodarczy dotknął poszczególne sektory w nierównym stopniu, liczba niewypłacalności zmniejszyła się we wszystkich sektorach – także w tych, w których od kilku miesięcy panował zastój. Analogicznie we wszystkich regionach Francji odnotowano wyraźny spadek liczby niewypłacalności w 2020 r. – od 34% w Bretanii do 49% na Korsyce” – podał Coface.
Coface ocenia liczbę ukrytych niewypłacalności w Hiszpanii na ok. 1,6 tys. (34% poziomu z 2019 r.) – w tym kraju nastąpił wzrost niewypłacalności w sektorze turystyki o 90% r/r w II poł. 2020 r.
Coface szacuje skalę ukrytych niewypłacalności we Włoszech na około 39% ich poziomu z 2019 r. (czyli 4,1 tys.). Zgodnie z obliczeniami Coface, liczba niewypłacalności powinna była jednak wzrosnąć o 7%, podano również.
W Polsce Coface jest obecny od 1992 roku. Ubezpiecza należności krajowe i eksportowe, oferuje finansowanie poprzez faktoring, a także raporty handlowe o firmach z całego świata.
Źródło: ISBnews