Eleport dysponuje obecnie w Polsce 100 ładowarkami pojazdów elektrycznych w 16 miastach, zaś do końca 2023 roku ma ich być ok. 200 w 24 miastach. Docelowo, w perspektywie 2030 roku, nawet 40% z planowanych 100 tys. punktów ładowania firmy miałoby być zlokalizowane w Polsce, poinformował ISBnews prezes i założyciel spółki Raul Potisepp.
„Na razie wszystkie uruchamiane przez nas stacje w Polsce są przejęte od czterech grup energetycznych i spora część z nich to ładowarki AC, ale w przyszłości planujemy uruchamiać głównie własne urządzenia, przy czym koncentrujemy się na miastach, choć nie wykluczamy także kolejnych przejęć. Mamy już zabezpieczone umowy z kilkoma sieciami handlowymi” – powiedział Potisepp w rozmowie z ISBnews podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi. ISBnews jest partnerem medialnym wydarzenia.
Spółka planuje docelowo wymieniać ładowarki na urządzenia o mocy 150 kW.
Jak podkreślił, cel spółki na 2024 rok jest taki, żeby do końca przyszłego roku spółka była gotowa do instalacji 700 ładowarek w Polsce, choć zastrzegł, że to, kiedy te punkty faktycznie zaczną pracę zależy także od czasu oczekiwania na przyłącza i zgody administracyjne.
Obecnie Eleport dysponuje siecią 400 ładowarek w państwach bałtyckich i Polsce, z czego jedna czwarta zlokalizowana jest w naszym kraju.
„Docelowo, w perspektywie 2030 roku, chcemy być największą siecią ładowarek w Europie Środkowej i Wschodniej i dysponować siecią nawet 100 tys. punktów ładowania. Zakładam, że nawet 40% z nich mogłoby znajdować się w Polsce” – dodał prezes.
Jak podkreślił Potisepp podczas konferencji prasowej, Eleport patrzy również na południe i jest zainteresowany ekspansją także w takich krajach jak Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Chorwacja, i jest gotowy w pierwszym etapie zainwestować w tę ekspansję ok. 100 mln euro.
Eleport to estońska spółka budująca sieć ładowania pojazdów elektrycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, jej udziałowcami są m.in. Bolt i Gren (Partners Group, jeden z największych na świecie zarządców inwestycji na rynkach prywatnych).
Źródło: ISBnews