Enea widzi pozytywne perspektywy dla segmentów dystrybucji i OZE w tym roku, stabilne dla wydobycia, a także spodziewa się trudnego roku dla wytwarzania oraz powrotu do mechanizmów rynkowych w segmencie obrotu, poinformował członek zarządu ds. handlowych Bartosz Krysta.
„Spodziewamy się stabilnego poziomu produkcji i sprzedaży węgla, przy redukcji cen sprzedaży węgla” – powiedział Krysta podczas konferencji prasowej.
W obszarze dystrybucji spółka spodziewa się istotnego wzrostu wartości regulacyjnej aktywów (WRA) i premii za reinwestowanie (WACC), a także zakłada aktywne pozyskiwanie środków w ramach KPO (pożyczki i dotacje).
„Jesteśmy ostatni spośród grup energetycznych, ale mam nadzieję, że na przełomie kwietnia i maja będziemy mogli powiedzieć 'last but not least'” – dodał członek zarządu ds. finansowych Marek Lelątko.
„W wytwarzaniu to będzie trudny rok, poziomy produkcji będą jeszcze trochę niższe, osiągane marże również będą mniejsze, natomiast okazją będzie odkup energii” – podkreślił Krysta.
Według niego, w segmencie OZE powinna „bardzo istotnie” wzrosnąć produkcja.
„W segmencie obrotu spadek cen energii spowoduje minimalną redukcję marż, ale liczymy na to, że rynek stanie się znowu rynkiem. Mamy nadzieję, że to będzie ostatni rok interwencji, które tracą zastosowanie” – wskazał członek zarządu ds. handlu.
„Widzimy redukcję cen energii elektrycznej na rynku spot, spodziewamy się, że w tym roku średnia cena może wynieść poniżej 400 zł za MWh” – podsumował Krysta.
Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.
Źródło: ISBnews