Carrefour Polska, InPost oraz PolKa – Polska Kaucja rozpoczęły w Warszawie próbny rozruch systemu, w ramach którego mieszkańcy stolicy będą mogli odpłatnie oddawać zużyte opakowania ze szkła, plastiku i aluminium w 36 lokalizacjach, podały spółki.
Partnerem testu jest jeden z operatorów systemu kaucyjnego PolKa – Polska Kaucja – podmiot posiadający zezwolenie ministra klimatu i środowiska na selektywną zbiórkę w ramach systemu kaucyjnego wszystkich trzech frakcji: puszki, plastikowe butelki i szklane butelki wielorazowe.
„Ruszamy z testami z jedną z największych sieci handlowych w Polsce, a docelowo chcemy zdobyć znaczący udział w rynku, dzięki współpracy z wieloma sieciami handlowymi. Nasz pilotaż ma na celu przetestowanie maszyn RVM z różnymi producentami, zachęcanie i edukacje klientów oraz zbudowanie nawyków niezgniatania opakowań, w związku z wchodzącym od 1 stycznia 2025 systemem kaucyjnym. Chcemy zachęcać do oddawania butelek pet i puszek oraz propagować działania proekologiczne. Proces operacyjny, który chcemy testować z Carrefour oraz PolKa – Polska Kaucja przez najbliższe cztery miesiące, będzie analogiczny do tego, który rozpocznie się od stycznia w każdym punkcie sprzedaży objętym takim obowiązkiem” – powiedział dyrektor biura ekspansji InPost Waldemar Brzoska, cytowany w komunikacie.
„Uruchomienie pilotażu systemu kaucyjnego w sklepach Carrefour w Warszawie przyniesie wiele korzyści miastu i jego mieszkańcom. Nasza sieć, wspólnie z partnerami jako pierwsza w Polsce będzie odpłatnie odbierała od klientów 3 frakcje opakowań – szklane butelki zwrotne, butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe. Płatny odbiór tych odpadów sprawi, że wielu naszych klientów zwróci je do sklepów, a tym samym znacznie zmniejszy się ilość tych odpadów w przestrzeni miejskiej oraz na wysypiskach śmieci” – wskazała wiceprezeska i sekretarz generalna Carrefour Polska Justyna Orzeł.
Prezeska PolKa Magdalena Markiewicz zadeklarowała, że PolKa – Polska Kaucja jako operator systemu kaucyjnego, jest gotowa na uruchomienie systemu kaucyjnego 1 stycznia 2025 roku.
„Prowadzony pilotaż ma na celu przetestowanie gotowych rozwiązań w różnych obszarach funkcjonowania systemu, to jest: logistyki, maszyn, IT. Zależy nam na tym, aby od początku nowego roku konsumenci mieli łatwy dostęp do jak najszerszej oferty napojów ze znakiem kaucji, dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich interesariuszy systemu kaucyjnego. Polska, po Niemczech, będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie” – powiedziała Markiewicz.
Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.
Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m2, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności, wskazano w informacji.
Źródło: ISBnews