Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) złożyła wniosek do ministra klimatu i środowiska o stwierdzenie nadpłaty i zwrot składki solidarnościowej, uiszczonej przez spółkę na podstawie ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r., podała spółka. JSW wniosła o zwrot 1 609,98 mln zł.
„W wyniku analizy spółka zidentyfikowała istotne argumenty przemawiające za faktem, iż przepisy na podstawie, których zapłacono tzw. składkę solidarnościową naruszały przepisy Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej na wielu płaszczyznach, w szczególności w zakresie zakazu wprowadzania przepisów o charakterze retroaktywnym, prawa własności, zasady powszechności, równości i sprawiedliwości opodatkowania oraz zasady równości wobec prawa” – czytamy w komunikacie.
Środki realizujące obowiązek zapłaty składki zostały wprowadzone niemal rok po przyjęciu rozporządzenia Rady UE i niemal 9 miesięcy po upływie terminu daty krańcowej ustawy nowelizującej, co spotęgowało efekt retroaktywności tej regulacji. Polski ustawodawca nie uwzględnił
kryterium minimum 75% przychodów z wydobycia/sprzedaży węgla kamiennego jako przesłanki kwalifikacji podmiotu zobowiązanego do wpłaty składki solidarnościowej, wskazano również w materiale.
„Niezależnie od powyższego w opinii JSW, polskie przepisy określiły krąg podmiotów obciążonych składką szerzej, niż krąg podmiotów zobowiązanych do uiszczenia tymczasowej składki solidarnościowej na gruncie rozporządzenia Rady UE. Spółka nie wytwarza w istotnym zakresie produktów w łańcuchu energii, a tym samym nie była beneficjentem sytuacji na rynku energii. Spółka poniosła istotne ujemne skutki tej sytuacji i związanego z tym wzrostu kosztów, ponieważ zużywa znaczne ilości energii elektrycznej” – czytamy dalej.
JSW przypomniała, że spółka była jedynym podmiotem w Polsce zobowiązanym do zapłaty składki solidarnościowej, której naliczenie i zapłata skutkowało podwójnym obciążeniem dochodu spółki za 2022 rok – najpierw 19% podatkiem CIT , a dodatkowo 25% składką solidarnościową. Zapłata składki solidarnościowej znacząco zwiększyła obciążenia publicznoprawne dochodu JSW za 2022 rok.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews