Konsorcjum Adamedu Pharma, Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie otrzymało grant w wysokości 58,5 mln zł w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych (ABM) na „Rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA”, podał Adamed. Głównym celem zgłoszonego projektu jest opracowanie innowacyjnej szczepionki opartej na technologii mRNA/VLP przeciw odzwierzęcym patogenom wirusowym.
„Grant przyznany Adamed Pharma na realizację prac badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystania technologii RNA, które obejmą wyselekcjonowanie kandydatów na szczepionkę, rozwój przedkliniczny, opracowanie technologii wytwarzania oraz badanie kliniczne I fazy, to dla nas i naszych partnerów, z którymi będziemy je realizować zarówno szansa rozwoju rodzimych, innowacyjnych produktów leczniczych przez nasze doskonałe zespoły R&D, ale także ważny krok na drodze partnerstwa publiczno-prywatnego, którego celem jest zapewnienie stabilnego, bezpiecznego i silnego zaplecza innowacyjnych produktów i leków RNA w kraju” – powiedziała dyrektor ds. finansów korporacyjnych i inwestycji Adamed Pharma Karolina Czekaj, cytowana w komunikacie.
Założeniem projektu jest opracowanie szczepionki, która posiadać będzie znaczące przewagi nad obecnie dostępnymi preparatami. W przypadku szczepionki przeciw SARS-CoV-2 będą to korzystniejsze warunki przechowywania względem obecnych szczepionek mRNA. Nowa szczepionka ma również szansę wykazywać wyższą skuteczność względem nowych wariantów wirusa, które wykazują odporność przed obecnymi preparatami, podkreślono.
Prace naukowe zostaną przeprowadzone w ramach konsorcjum naukowo-badawczego firmy Adamed Pharma oraz Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Wnioskodawcy mieli możliwość aplikować o dofinansowanie, składając projekty, które obejmują opracowanie i doprowadzenie do co najmniej I fazy badań klinicznych produktu leczniczego opartego o RNA ze szczególnym uwzględnieniem szczepionki lub innowacyjnego leku przeciw wirusom RNA lub osiągnięcia możliwości produkcyjnych ww. produktów leczniczych. W sumie w ramach konkursu wpłynęło 8 wniosków. Finansowanie w ramach konkursu otrzymało 5 projektów, dla których łączna kwota dofinansowania wyniesie 291 076 424,49 zł.
Adamed jest rodzinną firmą farmaceutyczno-biotechnologiczną ze 100-proc. udziałem kapitału polskiego, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Założona 35 lat temu zatrudnia 2 200 współpracowników, posiada 2 zakłady produkcyjne w Polsce i jeden w Wietnamie.
Źródło: ISBnews