Komitet Stabilności Finansowej dotyczący nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym (KFS-M) zarekomendował obniżenie z poziomu 100% do 50% wag ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych na nieruchomościach komercyjnych i oczekuje od banków aktywnego kredytowania gospodarki i zwiększenia zaangażowania w działania wspierające kredytobiorców, podał bank centralny.
„Głównym tematem obrad Komitetu była kwestia wag ryzyka obowiązujących banki w odniesieniu do niektórych kredytów zabezpieczonych nieruchomościami. Zdaniem Komitetu, skutki epidemii COVID-19 wymagają podjęcia działań wspierających zdolność banków do prowadzenia akcji kredytowej i utrzymania aktywności gospodarczej w kraju” – czytamy w komunikacie.
Komitet rekomenduje obniżenie z poziomu 100% do 50% wag ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych na nieruchomościach komercyjnych służących prowadzeniu przez kredytobiorcę własnej działalności gospodarczej i nieprzynoszących dochodu generowanego przez czynsz lub zyski z ich sprzedaży.
„W opinii Komitetu, zalecane obniżenie wag ryzyka wraz z innymi działaniami podejmowanymi przez instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego może pozytywnie wpłynąć na wzmocnienie funduszy własnych banków, a tym samym przeciwdziałać ograniczaniu akcji kredytowej” – czytamy dalej.
Komitet podkreślił jednocześnie, że dla systemu finansowego i polskiej gospodarki potrzebne jest, aby środki uwolnione w wyniku obniżenia wag ryzyka zostały przeznaczone na kredytowanie gospodarki i pokrycie ewentualnych strat banków w najbliższych kwartałach.
„Biorąc pod uwagę szeroki zakres instrumentów uruchomionych dotychczas uruchomionych przez instytucje publiczne na rzecz systemu bankowego, Komitet oczekuje od banków aktywnego kredytowania gospodarki i zwiększenia zaangażowania w działania wspierające kredytobiorców” – podkreślono także w materiale.
W posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej, które odbyło się 13 lipca 2020 r. uczestniczyli:
Paweł Szałamacha, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący Komitetu,
Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów,
Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego,
Tomasz Obal, członek zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Źródło: ISBnews